Kalkulačka

Týká se vás příspěvek na bydlení? Spočítejte si to na kalkulačce

Týká se vás příspěvek na bydlení? Spočítejte si to na kalkulačce
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Máte tak vysoký nájem, že vám po jeho zaplacení zbudou peníze sotva na jídlo? Pak můžete od státu žádat příspěvek na bydlení. Spočítejte si na kalkulačce webu Peníze.cz, jestli na něj máte nárok.

Nárok na příspěvek na bydlení máte tehdy, pokud výdaje na bydlení přesahují 30 procent vašich příjmů, pro obyvatele Prahy je hranice 35 procent. Zároveň musíte buď vlastnit nemovitost nebo být nájemcem přihlášeným k trvalému pobytu. Platí také, že třetina příjmů nesmí přesáhnout normativní náklady na bydlení, které podle velikosti obce, ve které bydlíte, a počtu členů domácnosti určuje stát.

Při posuzování žádosti berou úřady v potaz rozhodný příjem všech osob, které jsou v bytě přihlášeny k trvalému pobytu. Nezáleží přitom na tom, jestli spolu skutečně ve společné domácnosti žijí. Do rozhodného příjmu se započítává čistý příjem ze zaměstnání či podnikání, podpora v nezaměstnanosti, dávky nemocenského pojištění, důchody, rodičovský příspěvek a přídavky na dítě. Dokládáte ho vždy za čtvrtletí předcházející tomu, ve kterém o příspěvek žádáte.

Související obsah

Při žádosti o příspěvek dokládáte také vaše náklady na bydlení. Do těch se započítávají výdaje za energie, vodné a stočné, odpady a vytápění. Spočítejte si na kalkulačce, jestli v letošním roce na příspěvek na bydlení dosáhnete.

mom, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz