Chiropraktik

Bolí vás záda? Chiropraktička poradila 5 cviků, zvládnete je sami

Bolest zad patří k nejrozšířenějším problémům s pohybovým aparátem vůbec. Potrápit nás může v jakémkoliv věku, nejčastěji ale postihuje lidi se sedavým zaměstnáním lidi s nadváhou či obezitou. Chiropraktička Alena Kačinetzová proto poradila, jaké cviky proti bolesti zad zvládnete klidně doma nebo v práci.

Pozor na poměrně rozšířený mýtus, že by záda pro uvolnění měla "křupat". "Křupají hlavně lidé s hypermobilitou, což není tak žádoucí," upozorňuje MUDr. Kačinetzová. Právě hypermobilita sice znamená, že je člověk pružný, přesto ale zažíváte opakující se bolesti a potíže pohybového aparátu - a to samozřejmě není chtěné.


1. Božská hudba pro "křupaly"


Ačkoliv násilné křupání sama chiropraktička nedoporučuje, ukázala nám jednoduchý cvik, jak lze "prokřupnout" záda přirozeně. I když si můžete říkat, že jde o známou věc, je potřeba dodržovat několik pravidel, která už tak známá nejsou. Ramena by se rozhodně neměla odlepit od podložky a kolena do strany nesmíme tlačit silou. "Křupnutí" ani přijít nemusí, jde nám především o rotaci a protažení samotné páteře.


2. Pro akutní případy


Pro lidi s akutní bolestí zad, jako je například vyhřezlá ploténka, je naprosto ideální obměna klasické kobry. Oproti té ale musíte uvolnit celé dolní končetiny včetně hýždí, které většina lidí při kobře běžně zatíná. Pažemi se pak odtlačíte od země, ovšem velice pomalu až do doby, kdy ucítíte mírný tlak v bedrech. V tuto chvíli se, obratel po obratli, opět položte zpátky na podložku. Opakujte alespoň pětkrát. "Pacienti právě s výhřezy po tomto cvičení pociťují velkou úlevu, cvik ale musí nejdřív vyzkoušet, jestli jim bude skutečně vyhovovat," dodala MUDr. Kačinetzová.

Jak si dál protáhnout záda? Zbylé tři cviky najdete na další stránce!


3. Bez náčiní, s balónem nebo židlí


Velice účinné cvičení je i takzvaný "most", při kterém zvedáte hýždě do vzduchu. Nejde však o žádné rychlé pohyby jako například u posilování hýždí. Při rehabilitačním cvičení otočíte dlaně vzhůru do stropu, abyste si otevřeli hrudník. Kolena pokrčíte a s nádechem pak zvednete hýždě. Zvedněte se až po lopatky a poté skutečně obratel po obratli záda pokládejte na zem. Současně se snažte nechat pánev co nejdéle ve vzduchu.


4. Masáž páteře i bez partnera


Příjemná masáž beder i vrchní části zad je pohupováním ze strany na stranu. Pokud vás bolí spíše horní polovina zad, přitáhněte vleže na zádech kolena k hrudníku, lokty dejte do šířky a uvolněte ramena. Rozhoupejte se pak z pravé strany na levou a opačně, opakujte dokud vám to bude příjemné. Pro bolest v oblasti beder je pak dobré houpat se odspodu těla k jeho vršku - tedy jako kolíbka. Při tomto cviku si ale dejte pozor, ať si neporaníte krční páteř. Právě proto stáhněte bradu blíže k trupu. Při kolíbce je také možné, že vám začne "křupat" mezi žebry - nebojte, je to zcela normální.


5. Kočičí klasika, kterou známe od dětství


Široce známý cvik je i takzvaná "kočička", kterou většina z nás cvičila už od školky. Ovšem v dospělosti na tento cvik zapomínáme a navíc je třeba dodržovat několik zásad - tedy mít hlavu v prodloužení páteře a táhnout ji ve směru pryč od těla. Zároveň to samé dělejte i s konečníkem, abyste si co nejvíc narovnali páteř. Pak už se stačí hluboce vyhrbit a naopak zase prohnout - vše ale dělejte pomalu, ať má protažení skutečně smysl.

ČTĚTE TAKÉ:

Bolí vás záda? Možná jste příliš úzkostlivá a neustále ve stresu
Prochladlá záda nebo kolena? Rychlá pomoc proti bolesti i blokádě

nor, zam, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz