Praha

Primátor má padla, přichází noční starosta. Praha chystá novinku

Praha bude mít možná už brzy kromě primátora i nočního starostu. Ten by měl řešit život v hlavním městě po setmění. Magistrát se prý nechal inspirovat zkušenostmi ze zahraničí a nočního starostu by chtěl jmenovat už koncem ledna. Podle opozice je ale zřízení takového postu nesmyslné.

Problémy s hlukem v centru, opilými turisty nebo třeba kulturní akce - to vše bude řešit noční starosta. "Jedná se o takového koordinátora, který vlastně noční život považuje za jakousi hodnotu, se kterou je potřeba pracovat. Neměl by být represivní složka," vysvětluje pražská radní Hana Třeštíková.

Inspirace přišla ze zahraničí. Noční starosta bude v kontaktu s nočním starostou například v Amsterdamu, kde tuto funkci už v minulosti zřídili.

V Praze podobně fungoval v minulém volebním období takzvaný antikonfliktní tým, který napomínal hosty restaurací v centru města. Podle nového pražského primátora se ale moc neosvědčil.

Noční starosta a jeho tým by měli na pražském magistrátě úřadovat už od konce ledna. Za magistrátní plat.

"Absence konkrétních řešení je nahrazená efektními návrhy jako je třeba noční starosta a nebo nahrazení ohňostroje nějakými drony," kroutí hlavou pražský zastupitel a poslanec Patrik Nacher.

Další krajská města o nápadu zřídit nočního starostu určitě neuvažují a inspirovat se Prahou nehodlají. V Brně to prý zvládnou ohlídat strážníci, Ostrava se nehodlá po metropoli "opičit".

Kromě nočního starosty byl měla nově vzniknout funkce informačního ombudsmana. Praha už v minulosti měla například i ombudsmana pro zeleň. Na magistrátu byla kvůli tomu dokonce zřízena bezplatná telefonní linka. Funkce byla ale postupem času zrušena.

pez, Jana Schillerová, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz