Spojené státy americké

Neblahý rekord: Americké úřady jsou zablokované nejdéle v historii

Neblahý rekord: Americké úřady jsou zablokované nejdéle v historii
Zdroj: Profimedia

Nynější omezené fungování úřadů ve Spojených státech se v sobotu stalo nejdelším v historii země. Trvá již od 22. prosince loňského roku. Americký prezident Donald Trump blokuje státní rozpočet, protože Sněmovna reprezentantů odmítá schválit peníze na výstavbu zdi na hranicích s Mexikem.

S 22 dny, kdy americké úřady fungují v nouzovém režimu, předběhla současná krize dosavadního vítěze, a to situaci z přelomu let 1995 a 96. Tehdy byl v čele Spojených států prezident Bill Clinton. Omezený provoz úřadů tehdy způsobila neshoda s Republikány, kteří kontrolovali Kongres, ohledně rozpočtových výdajů spojených se zdravotní péčí, životním prostředím a školstvím.


Asi 800 tisíc státních zaměstnanců nedostalo v pátek výplatu, nebo jim přišly šeky s nulou či částkou blížící se nule. Americká Sněmovna reprezentantů i Senát schválily, že mzdy všem dotčeným pracovníkůmvyplatí zpětně. Otázkou zatím zůstává, kdy to bude.

Justine Waldmanová pracuje jako řídící letového provozu. Za 96 hodin práce dostala 1,84 dolaru, tedy asi 41 korun.


Trump má možnost obejít schvalovací proces vyhlášením národní pohotovosti. "Vyhlášení národní pohotovosti není to, co bychom zrovna teď chtěli udělat," sdělil Trump podle agentury AP. Přestože někteří republikáni o této myšlence diskutují, Trump zatím dává přednost dohodě s Kongresem.


Dalšími variantami jsou získání prostředků z financí určených pro armádu či využití zabavených peněz. I to ale představuje velké problémy. Pro Trumpa je ovšem stavba zdi zcela zásadní, má podle něj zamezit ilegální migraci, terorismu a pašování lidí. Svým voličům výstavbu zdi slíbil ve volební kampani.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z vraždy mladé irské učitelky byl obviněn Slovák (31)

Z vraždy třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové byl ve středu irskými úřady obviněn slovenský státní příslušník Jozef Puška (31). Podle BBC žil zadržený v Tullamore ve středním Irsku a po sdělení obvinění byl umístěn do vazby. Jeho právník požádal o bezplatnou právní pomoc a tlumočnické služby. Policisté v souvislosti s vraždou zdrželi ještě jednoho podezřelého muže, ten byl propuštěn bez obvinění.

Krátká zpráva

Vůdce gangu pašeráků lidí dostal 15 let vězení

Belgický soud odsoudil šéfa vietnamského gangu pašeráků lidí k 15 letům odnětí svobody a pokutě 920 000 eur. Vo Van Hong (45) byl hlavou skupiny, která byla zodpovědná za úmrtí 39 Vietnamců, kteří byli v říjnu 2019 nalezeni udušení v návěsu kamionu na jihovýchodě Anglie. V loňském roce britský soud odsoudil v této kauze další čtyři podezřelé k trestům odnětí svobody v rozmezí od 13 do 27 let.

Píše se na Deník.cz