Prezidentské volby

Politici chtějí měnit volbu hlavy státu. Budeme ji moct odvolat?

Prezidenta jsme volili poprvé přímo teprve před šesti lety. A teď, rok po druhé volbě, navrhuje více než polovina parlamentních stran systém změnit. Piráti dokonce chtějí zavést možnost referenda, ve kterém by občané mohli prezidenta také odvolat. Přidává se k nim i SPD.

Systém přímé volby Piráti podporují. Změnit se ale podle nich musí transparentnost financování volebních kampaní, které je podle nich zahaleno mlhou. Občanům by pak přidali další pravomoc - možnost v referendu hlavu státu odvolat.

"Přímá volba politiků je vždy dobrým krokem, jelikož posiluje vazbu mezi občanem a politikem. Je však nutné prosadit odvolatelnost politiků včetně prezidenta," přizvukuje šéf SPD Tomio Okamura.

Obě přímé volby českého prezidenta znají jen jednoho vítěze. V roce 2013 Miloš Zeman porazil v druhém kole Karla Schwarzenberga - o necelý půlmilion hlasů. V roce 2018 už to bylo těsnější. Jiří Drahoš zaostával za Zemanem o zhruba 150 tisíc hlasů.

"Ukazuje se na mnoha případech, že to skřípe. Třeba v okamžiku kdy si současný prezident snaží získat větší prostor, než jaký stanovuje ústava," myslí si místopředseda ODS Martin Kupka.

"Ústava samozřejmě nemůže být návodem na použití prezidenta, ale je vidět, že je potřeba jasně definovat některé pravomoci hlavy státu," souhlasí šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Související obsah

Návrh na zavedení přímé volby prezidenta předložila poslancům v roce 2011 vláda Petra Nečase. A neměla to rozhodně jednoduché. Zatímco ODS chtěla změnit pouze způsob volby, tak sociální demokraté i pravomoci hlavy státu. ČSSD si prosadila například zrušení prezidentské imunity po odchodu z funkce.

"Přímá volba odstranila možné politické obchody a dohady politiků ve chvíli, kdy volili prezidenta nepřímo," chválí změnu způsobu volby šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. Přímá volba byla dobrým krokem i podle předsedy vlády a lídra hnutí ANO Andreje Babiše. I ten mluví především o odstranění lobbingu nebo korupce.

Starostové nebo komunisté by se pro změnu nebránili návratu k původnímu systému, kdy hlavu státu volili politici.

pez, Jaroslav Brousil, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz