Domácí

Přišla vám podivná SMS? Desítky Čechů už připravila o tisíce korun

Přišla vám podivná SMS? Desítky Čechů už připravila o tisíce korun
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Bezmála sto korun musí zaplatit lidé, kteří otevřou SMS z čísla 90409099. Obětí podvodníků už se staly desítky Čechů. Možností, jak vás mohou nepoctivci obrat, je nespočet.

Podvodné SMS zprávy připravují uživatele mobilních telefonů o stovky korun. "Mému synovi z čísla 90409099 přišla SMS zpráva. Když ji otevřel, stálo ho to 99 Kč," ozvala se televizi Nova divačka Alena. A není jediná, komu se něco takového přihodilo. Na internetu je varování před tímto podivným číslem hned několik. "Číslo si účtuje 99 Kč za zprávu, za měsíc mě to stálo tisícovku!" rozčiluje se jeden z diskutujících.

"Přišla nám esemeska z tohoto čísla, že máme někam zatelefonovat. Zprávu jsme otevřeli, odečetlo nám to peníze. Číslo jsme okamžitě zablokovali, ale nepomohlo to,“ uvádí další. To, že číslo jde obtížně uložit na takzvanou černou listinu kontaktů, si stěžují i jiní. 

Uživatelé spekulují, že za vším může stát automatický software, který po otevření přijaté zprávy z čísla automaticky odešle drahou esemesku, která pak stojí uživatele peníze.

"Jedná se s největší pravděpodobností o službu prémiového obsahu," sdělil mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina. "Nejlepší prevencí je zprávy od takového čísla vůbec neotvírat.“ Že je číslo podvodné, ale uživatel většinou zjistí až pozdě. Číslo je takového charakteru, že si jej často uživatelé mobilních telefonů mohou splést s informačními zprávami, které chodí od operátora.

Související obsah

"V případě, že se jim něco takového přihodilo, je nejlepší se ozvat přímo mobilnímu operátorovi," říká Drtina. "Veškeré reklamace by měl zákazník řešit právě s ním." 

Způsobů, jak se může podobná SMS dostat do mobilu obyčejného zákazníka, je mnoho. Drtina nevylučuje ani náhodnou generaci telefonních čísel. Uživatel mobilního telefonu by měl rovněž přemýšlet, kam všude své telefonní číslo zadává a kterým internetovým stránkám své údaje poskytuje.

Čas od času se v Česku objeví podvody s Premium SMS. Někdy je ale zdroj účtovaných zpráv překvapivý. "V 90 % případů reklamací služeb hrazených prostřednictvím Premium SMS, se v průběhu bližšího šetření ukáže, že službu na telefonu např. rodičů spustilo dítě, které o tom nikomu neřeklo," tvrdí Jiří Grund z Asociace provozovatelů mobilních sítí. Doporučuje proto na mobilní telefony instalovat pouze ověřené aplikace, nezasílat SMS zprávy na neznámá čísla, nepřeposílat zprávy s hesly a nikomu nepůjčovat svůj mobilní telefon.

ČTĚTE TAKÉ:

Napadli vás hackeři? První pomoc, která vám zachrání data
Sedm rad pro bezpečné zacházení dětí s tablety a smartphony

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz