Zajímavosti

7 orgánů, o kterých jste netušili, že je máte! Co nám zbylo po opicích

7 orgánů, o kterých jste netušili, že je máte! Co nám zbylo po opicích
Zdroj: Getty Images

Rudimenty, evoluční pozůstatky, které nám zbyly po našich opičích předcích, můžeme najít téměř u každého člověka. Nebo alespoň některé z nich. Zakrnělé orgány sice povětšinou ztratily svou funkci, to ale neznamená, že by nadobro zmizely z lidského těla!

Věděli jste, že lidské tělo je plné evolučních pozůstatků, které už ztratily původní účel? Říká se jim rudimenty a jsou to už dávno zakrnělé orgány, organismem nepoužívané.

1. Položte celé předloktí své ruky na stůl a zvedněte palec. Vidíte na svém předloktí vystouplý pruh? Není to kost, je to to pozůstatek svalu, který nám dříve pomáhal lézt na stromy! Jmenuje se palmaris longus, u 14 % lidí už však zcela vymizel.

Zdroj: Profimedia

Jaké další zvlášnosti nám zůstaly po opicích? Čtěte na další stránce

 

2. Podívejte se na své ucho. Vidíte nahoře malinký výběžek? Je to takzvaný Darwinův hrbolek a je to důkaz o našem příbuzenství s primáty. Ti totiž mají na stejném místě výrazný hrbol.

Zdroj: Profimedia

Mají lidé ocas? Někteří ano, čtěte na další stránce:

3. Věděli jste, že máte na svém těle pozůstatek ocasu? Je to kostrč a nachází se na konci páteře. Ocas, který vyrůstal právě z tohoto místa, nám pomáhal udržovat rovnováhu při lezení po stromech.

Zajímavé je, že když je lidský plod ve stadiu embrya, ocas nám roste, v následujících týdnech vývoje však zakrní. V současnosti pomáhá člověku udržovat rovnováhu při sezení.

Zdroj: Profimedia

Co máme společného s rybami, plazy či ptáky, čtěte na další straně

4. Možná jste se někdy zajímali, k čemu slouží ten růžový koutek v našem oku. Jmenuje se spojivková řasa a je to velmi důležitá složka lidského zraku. Napomáhá rotaci oka a tvoří součást slzného aparátu.

Slzy odváděné z oka skrze něj procházejí dvěma kanálky do slzného vaku. Je to pozůstatek takzvaného třetího víčka. Třetí víčko běžně nalézáme u ryb, plazů nebo ptáků a slouží jim k čištění očí a k ochraně oka před sluncem a vodou.

Zdroj: Profimedia

Proč jsme chlupatí? Čtěte na další stránce

5. Když má člověk strach, nebo je mu zima, říká se, že dostane "husí kůži“. Je to prastarý reflex, který "stavěl do pozoru" lidské ochlupení, aby člověk vypadal větší před nepřítelem a také aby si tělo vytvořilo další vrstvu a zabránilo tak většímu unikání tělesného tepla.

Zdroj: Profimedia

Další společný rys s opicemi? Čtěte na další stránce

6. Úchopový reflex. Asi jedna z nejpozoruhodnějších schopností, kterou ovládá už čerstvě narozené miminko. Když položíte svůj prst do dětské dlaně, bude mít tendenci jej chytit. I tuto schopnost jsme podědili po našich opičích předcích. Mláďátka primátů se už od narození dokážou sama chytit svých rodičů, aby tak byla jejich přeprava snadnější.

Zdroj: Profimedia

Jaký orgán mají zakrnělý jen muži? Čtěte na další stránce

 

7. Přemýšleli jste někdy, proč mají muži bradavky? Jedna z prvních věcí, která se u plodu v matčině břiše vyvíjí, jsou mléčné žlázy. Vytvářejí se ještě předtím, než se začne proces rozlišení sekundárních pohlavních znaků. Pokud je tedy v buňce v zárodku přítomný chromozom Y, narodí se chlapec. Bradavky a žlázy už jsou však vytvořeny.

Zdroj: Profimedia

Mnoho lidí si existenci těchto dávno zakrnělých orgánů ani neuvědomuje, o to větší překvapení pak pro ně je, když se dozví jejich původní účel. K rudimentálním lidským orgánům patří také apendix (výrůstek slepého střeva) nebo třeba zuby moudrosti.

ČTĚTE TAKÉ:

VAŠE ŇADRA: 10 zajímavostí o prsou, které možná neznáte!
Tohle jste určitě nevěděli! Podivná a zneklidňující fakta o sexu

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz