Domácí

Prank, hejt, fejs... češtinu zaplavily anglicismy, starší lidé nerozumí

Čeština už není cool. Zejména mladí lidé velmi často používají takzvané anglicismy a jejich znalost tradičních českých slov se tak tenčí a tenčí a řadu z nich dokonce ani neznají. Můžou za to například sociální sítě nebo čtení méně kvalitní literatury.

Můj boss mi dneska dal home office. Tak jsem měla čas čeknout novej trailer na fejsu o kterým mě brífoval kámoš. Že jste teď nerozuměli ani slovo? Jde ale o výrazy, které běžně pronikají do češtiny. Vlivem anglicismů postupně upadá znalost tradičních českých slov. 

Například slovo "swag" znamená mít styl, být dobře oblečený. Když někdo udělá "prank", podařilo se mu provést veselý kousek k pobavení publika. A co znamená, když někdo řekne "hejt"? "Jakože někoho nemám rád, jako fakt moc," uvedli lidé v anketě pro Televizi Nova.

Mezi generacemi tak může vlivem nových slov vznikat jistá komunikační propast. Problémy mají především starší generace. Záměnu českých slov za anglická ale řeší i ve školách.

Související obsah

"V jedné písemné práci se objevilo množství anglicismů a dokonce jsem konzultovala s manželem, co to slovo znamená," řekla učitelka českého jazyka Alena Mikulášková. 

Špatnou slovní zásobu dětí ovlivňují hlavně sociální sítě. Děti navíc podle učitelů stále méně čtou kvalitní literaturu. Dokonce se připravuje i slovník neologismů, který zahrnuje až 700 nových hesel.


ČTĚTE TAKÉ:

Bago, blikon, dojebávka! Rozumíte slovníku teenagerů?
Nejnovější slovník v randění: Víte, co je orbiting nebo R-bombing?

reg/Simona Šimková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz