Silničáři

Česko ochromil mráz. Silničářům dochází sůl, praská potrubí!

Pro silničáře je prý letošní zima už teď tou nejnáročnější za posledních deset let. Na údržbu už v řadě obcí spotřebovali víc posypového materiálu než za celou loňskou sezónu. A potíže musejí řešit i vodohospodáři. Na mnoha místech totiž praská potrubí.

Na některých místech Česka už teď řeší silničáři téměř prázdné sklady. Někde dokonce museli silničáři zásoby posypového materiálu přiobjednávat a znovu naskladňovat. Letošní zima je podle nich extrémní. "Tato zima je daleko tvrdší, hodnotíme ji jako jednu z nejnáročnějších během deseti let," potvrdil ředitel Krajské správy a údržby silnic na Vysočině Jan Míka.

Jen na Vysočině během letošní sezóny vysypali na silnice už 15 tisíc tun soli a najezdili při tom 800 tisíc kilometrů. Zimní údržba v kraji tak stála už 120 milionů korun. A podobně zvýšené náklady vykazují silničáři po celé republice.

Na Vysočině spotřebovali silničáři už o dva tisíce tun posypových materiálů více než během celé loňské zimy. Na jihu Čech, kde silničáři použili už téměř 24 tisíc tun soli, je to o sedm tisíc tun více než loni ve stejném období. A třeba v Karlovarském kraji spotřebovali asi 13 tisíc tun soli.

Nejde ale jen o krajské silnice. Zimní údržba je letos náročnější, a tudíž i dražší také na dálnicích a ve městech. "Letos jsme na dálnicích použili už 23 tisíc tun soli, což činí 160 procent loňské spotřeby," potvrdil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Související obsah

Mrazy a tuhá zima dělají obrovské problémy i pracovníkům vodovodů a kanalizací. Třeba na východě Moravy denně vyjíždějí k mnoha poruchám vodovodního řadu. Například na silnici ve zlínské místní části Mladcová je po havárii vody několikacentimetrová vrstva ledu.

Ve čtvrtek popraskalo vodovodní potrubí třeba ve Vizovicích, Fryštáku nebo v Olomouci. Velmi mrazivá noc bude i ta následující, místy klesne rtuť teploměru až k minus 25 stupňům. Už přes víkend bude ale podstatně tepleji, denní teploty se vyšplhají i nad nulu.

David Pik/epa, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz