Led

Led je pořád tenký, varují hasiči! Na tyto přehrady je zákaz vstupu

I když v celém Česku už několik dnů po sobě mrzne, vstupovat na hladiny vodních ploch je stále velkým rizikem. Tloušťka ledu se totiž pohybuje v řádech centimetrů a to na bezpečné udržení člověka nad vodou rozhodně nestačí.

Jde o situaci, která se každým rokem opakuje na desítkách míst Česka. Pod tíhou člověka se prolomí led a tomu nezbývá, než se spolehnout na jiné. Na zamrzlé hladiny rybníků a přehrad se každou zimu vydávají spousty hazardérů, které pak z ledové vody zachraňují hasiči.

"Ten led vypadá poměrně stabilně. V momentě, kdy přijdete na led, se začne prohýbat, vytvoří se série prasklin a jeho únosnost se snižuje až na 20, 30 procent," popsal školitel zlínských hasičů Radek Polášek.

Navíc vlivem nestejnoměrně proudící vody a kolísáním hladiny pod ledem může být vrstva ledu v některých místech zeslabená, takže i při mírném zatížení hrozí prolomení ledu.

Související obsah

Pokud pomoc nedorazí včas, šokovanému tonoucímu nezbývá víc než 30 minut života. Během chvíle upadne do stavu sníženého vědomí, až je tak prochladlý a vyčerpaný, že se nedokáže udržet okraje otvoru a utopí se.

Státní podnik Povodí Moravy proto varuje, že vstup na zamrzlé hladiny je v každém případě pouze na vlastní nebezpečí. Navíc upozorňuje, že vodní nádrže jako Boskovice, Fryšták, Opatovice nebo Znojmo jsou vodárenské nádrže s ochranným pásmem, kam platí zákaz vstupu obecně.

V pátek prováděli měření tloušťky ledu také například brněnští strážníci. Ti rozhodně nedoporučují vstup na zamrzlou hladinu přírodních vodních ploch. Riziko navíc zvětšuje sněhová pokrývka, která led kryje. Díky ní totiž nelze pouhým okem odhadnout, jak je led tlustý.

"Konkrétně na Brněnské přehradě na mnoha místech narušují led bahenní plyny a teplé vodní proudy. V některých lokalitách může mít zamrzlá hladina tloušťku pouze jeden centimetr," informují brněnští strážníci.
 

Zdeněk Čík/epa, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Led

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz