Sanitka

Auto vytlačilo sanitku s pacientem ze silnice! Řidiči neumí uličku

V Česku přibývá řidičů, kteří neumí uvolnit cestu sanitkám nebo hasičům se zapnutými majáky. Bohužel to samé platí i o chodcích nebo cyklistech. Příkladem je nedávná nehoda v Pardubicích, která mohla skončit velkým neštěstím. Řidič osobáku zmatkoval tak, že vjel přímo pod kola rozjeté sanitce i s pacientem.

"Záchranáři spěchali do nemocnice s pacientem, který měl pravděpodobně cévní mozkovou příhodu," uvedl mluvčí záchranářů Aleš Malý. Jenže jim cestu zahradilo auto, jehož řidič zbytečně zmatkoval. Silnice byla přitom rovná a přehledná, nebyl ani žádný hustý provoz.

Řidič si ale vybral špatný kraj, kam se zařadit. "Řidič měl umožnit plynulý průjezd vozu záchranné služby tím, že uhne do levého pruhu a zastaví," doplnil Malý.

Škoda je několik desítek tisíc korun, naštěstí se nikdo nezranil. Ovšem ohrožený byl život pacienta, s nímž záchranáři spěchali na sál.

Vyšetřování nehody netrvalo dlouho. Muž, který řídil osobní automobil, chybu uznal. "Řidiči, který ohrozil projíždějící sanitku, policisté udělili pokutu tisíc korun," informovala policejní mluvčí Dita Holečková.

Související obsah

Řidiči sanitek musejí být připraveni na všechno, ale fyzikální zákony se ošálit nedají. Je to pár dnů, co u Roudnice na Královéhradecku zkřížil podle policie cestu sanitnímu vozu dlouhý kamion. Muž nemohl střetu zabránit, v nemocnici skončil ve vážném stavu.

Jen co profesionální řidiči sanitek vyjedou z vrat, musejí počítat s komplikacemi. "Záchranáři se v Pardubickém kraji s tímto chováním setkávají prakticky každý výjezd," sdělil mluvčí záchranářů.

Pokud jsou dva pruhy, řidiči uhýbají k levé i pravé straně. Pokud tři, jedna kolona vozidel je vlevo a druhá vpravo. Je potřeba uhýbat hned a ne až když je blikající vůz za zády.

"Velká cisterna má 25 tun a to zastavení je na 20 metrech," popsal řidič hasičské cisterny Miroslav Kolář. "Úplně ideální je, když pustí všecky čtyři blinkry, dá nám vědět, že o nás ví," doporučuje řidič sanitky Martin Vlasák.

Související obsah

Na silnici ale hazardují i chodci, nepočkají dvě vteřiny a vběhnou sanitce skoro pod kola. Také cyklisti někdy jezdí, jako by byli sebevrazi, ukazují záběry z palubních kamer sanitek.

Jedním z důvodů bouraček záchranářů je i to, že řidiči často ani jejich houkající sirény ve svých autech neslyší. Buď za volantem telefonují, nebo poslouchají hlasitou hudbu. V poslední době se navíc záchranáři setkávají na silnicích i s velkou agresivitou.

Petr Brzek/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz