Holubi

Myslivci v Brodě stříleli holuby! Ochránci ptáky bránili před policií

Na náměstí v Českém Brodě se v neděli střílelo. Myslivci se tam snažili zlikvidovat přemnožené holuby. Podle úředníků města ptáci ničí místní památky a navíc roznášejí nemoci. Proti jsou ale ochránci zvířat. Ti tvrdí, že existuje humánnější způsob, jak se holubů zbavit.

Český Brod a scény jako z filmového westernu. Městem se ozývají rány z brokovnic. Na zem padají první ptáci. Za jeden odstřel myslivci zabijí 600 až 700 holubů. "Je to způsob nejefektivnější, loni jich bylo kolem dvou tisíc," uvedl vedoucí odboru životního prostředí Rostislav Vodička.

Proti jsou ale ochránci zvířat, kteří na českobrodské náměstí přišli protestovat. "Je to prostě nechutný a existuje spoustu jiných způsobů, jak by se to dalo řešit, ale nikomu se do toho nechce," tvrdí ochránkyně zvířat Jana Hoskovcová.

A proti jsou i někteří místní, kteří se obávají o svoji bezpečnost. Navíc se pak po městě povalují umírající ptáci. "Nelíbí se mi to, ale žít v tom je katastrofa," uvedla jedna z místních. "Myslím si, že jsou jiné metody," doplnila další.

Související obsah

Muž, který holuby sbíral, se zřejmě na kuráž musel posilnit alkoholem. Dechová zkouška, kterou u něj prováděla policie, vyšla pozitivně. "Já jsem nepil," tvrdil muž.

V Česku je zabíjení holubů otrávenými návnadami zakázané, stejně jako používání chemické kastrace. Ochránci zvířat navrhují likvidovat holuby například odchytáváním do klecí. Třeba moravské Valtice si zaplatili muže, který sbírá vajíčka. I to je ale dražší než odstřel.

Jan Mareš/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz