Návrh

Léčebnou "trávu" zaplatíme všichni, pacienti dají zlomek ceny!

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch navrhuje, aby se drtivá část ceny léčebného konopí mohla hradit z veřejného zdravotního pojištění. Pacienti by tak hradili jen zlomek ceny léčebné "trávy".

"Uvědomujeme si, že dnešní cena léčebného konopí může být pro některé skupiny pacientů významně zatěžující, zejména pro ty, kteří jsou v invalidním důchodu a mají nízké příjmy. Dokonce může vést k nelegálnímu domácímu samopěstování konopí neznámé kvality, které může mít ve výsledku zásadně negativní dopady na zdraví pacienta," vysvětluje ministr Adam Vojtěch.

A navrhuje, že až devět desetin ceny pokryje veřejné zdravotní pojištění, pacienti by tak platili jen malou část celkové ceny. "Výše doplatku bude srovnatelná s doplatky u léčby chronických onemocnění," doplnil Vojtěch.

Návrh úhrady počítá s limitem 30 gramů konopí měsíčně. Průměrný pacient má "spotřebu" dest gramů. "Nicméně ve výjimečných případech na základě návrhu ošetřujícího lékaře po schválení revizním lékařem bude možná i úhrada nad tento limit,“ vysvětlil Vojtěch.

Související obsah

Maximální doplatek bude mít strop - mimo jiné i proto, aby léčebné komopí "neutíkalo" na černý trh. Ministerstvo uvedlo, že úhradu léčebného konopí ze zdravotního pojištění podporují i přímo lékaři - průzkum ukázal, že pro jsou jich tři čtvrtiny.

Pokud návrh projde, příliš draho to nevyjde - loni totiž bylo léčebné konopí předepsané a vydané 447 pacientům. O rok dříve to dokonce nebyla ani třetina tohoto počtu.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz