Návrh

Léčebnou "trávu" zaplatíme všichni, pacienti dají zlomek ceny!

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch navrhuje, aby se drtivá část ceny léčebného konopí mohla hradit z veřejného zdravotního pojištění. Pacienti by tak hradili jen zlomek ceny léčebné "trávy".

"Uvědomujeme si, že dnešní cena léčebného konopí může být pro některé skupiny pacientů významně zatěžující, zejména pro ty, kteří jsou v invalidním důchodu a mají nízké příjmy. Dokonce může vést k nelegálnímu domácímu samopěstování konopí neznámé kvality, které může mít ve výsledku zásadně negativní dopady na zdraví pacienta," vysvětluje ministr Adam Vojtěch.

A navrhuje, že až devět desetin ceny pokryje veřejné zdravotní pojištění, pacienti by tak platili jen malou část celkové ceny. "Výše doplatku bude srovnatelná s doplatky u léčby chronických onemocnění," doplnil Vojtěch.

Návrh úhrady počítá s limitem 30 gramů konopí měsíčně. Průměrný pacient má "spotřebu" dest gramů. "Nicméně ve výjimečných případech na základě návrhu ošetřujícího lékaře po schválení revizním lékařem bude možná i úhrada nad tento limit,“ vysvětlil Vojtěch.

Související obsah

Maximální doplatek bude mít strop - mimo jiné i proto, aby léčebné komopí "neutíkalo" na černý trh. Ministerstvo uvedlo, že úhradu léčebného konopí ze zdravotního pojištění podporují i přímo lékaři - průzkum ukázal, že pro jsou jich tři čtvrtiny.

Pokud návrh projde, příliš draho to nevyjde - loni totiž bylo léčebné konopí předepsané a vydané 447 pacientům. O rok dříve to dokonce nebyla ani třetina tohoto počtu.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Návrh

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz