Horská služba

Toto číslo vám může zachránit život! Spousta lidí ho ale nezná

Toto číslo vám může zachránit život! Spousta lidí ho ale nezná
Zdroj: Profimedia

Jednotné telefonní číslo Horské služby může v krizové situaci na horách zachránit lyžařům a turistům život. Spousta lidí jej ale nezná. Zákazníci operátora T-Mobile budou mít volání na linku 1210, která funguje od konce roku 2012, jako první zdarma.

Že bude volání na jednotné číslo Horské služby zdarma, oznámili ve středu zástupci Horské služby a operátora T-Mobile. Ten jako první přistoupil k tomu, že zpoplatnění volání na linku Horské služby zruší. Její zástupci doufají, že ostatní operátoři k podobnému kroku přistoupí také.

"To znamená, že všichni, kdo používají mobilního operátora T-Mobile, nyní v případě nouze volají přes toto číslo Horskou službu zdarma. Tento krok operátora velice vítáme a věříme, že jednáním s dalšími mobilními operátory, které právě zahajujeme, nezůstane tento dobrý krok osamocený," uvedl ředitel Horské služby František Hadáček.

Linku 1210 provozuje Horská služba od prosince 2012. Mnoho lidí ale ještě o existenci jednotného čísla pro spojení s Horskou službou neví. Fungují ovšem stále i čísla na konkrétní dispečinky. Pomoc si mohou potřební přivolat také prostřednictvím stále oblíbenější aplikace Záchranka.

Související obsah

Linka 1210 funguje jako jiné tísňové linky. "Spojení je podle místa, ze kterého osoba žádající pomoc volá, automaticky směrováno na dispečink HS v příslušné horské oblasti. Pokud se volající nachází v oblasti, ve které je jen signál zahraničního operátora, po přidání předvolby +420 se volající s našimi záchranáři bez problému spojí,“ popsal fungování čísla ředitel Hadáček. Proto radí záchranáři si číslo uložit v mezinárodním formátu.

"Zpoplatnění krizové linky Horské služby nám přišlo nelogické, a proto jsme se rozhodli umožnit volání na tuto linku zdarma,“ doplnil Juraj Bóna, ředitel Rezidenčního segmentu T-Mobile.

Související obsah

"Práci členů horské služby velmi obdivujeme, a pokud by zvýhodnění přímé linky pomohlo zachránit byť jen jediný život navíc, budeme vědět, že tento krok měl smysl," dodal.

Letošní rok je co do počtu zásahů podle Horské služby rekordní. Od začátku provozu v roce 2012 odbavila krizová linka 1210 už tisíce hovorů.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz