Vazba

Aktivista ve vazbě nedostal jídlo pro vegany, vysoudil omluvu

Aktivista ve vazbě nedostal jídlo pro vegany, vysoudil omluvu
Zdroj: Thinkstockphotos

Lidská práva porušila podle soudu Vezeňská služba. Levicový aktivista Lukáš Borl totiž poslal ministerstvo spravedlnosti k soudu za to, že nedostával veganskou stravu. Informaci přinesly Lidové noviny.

Soud se postavil na stranu aktivisty Lukáše Borla ve sporu s ministerstvem spravedlnosti. Ten resort zažalovat proto, že při pobytu ve vazbě nedostal veganskou stravu. Tam Borl seděl od září 2016 do dubna 2017.

Soud dospěl k závěru, že ze strany Vězeňské služby došlo k neoprávněnému postupu. Podle rozsudku byl tak Lukáš Borl krácen na svých právech.

"Postupem ve Vazební věznici v Litoměřicích došlo k porušení práva žalobce přiznaného v článku 15 Listiny základních práv a svobod, kdy bylo porušeno základní lidské právo žalobce na svobodu myšlení, svědomí,“ stojí podle pátečních Lidových novin v rozsudku.

Maso a další živočišné produkty muž údajně nejí už dvacet let. Vedení věznice tvrdí, že náklady na veganskou stravu by se nevešly do finanční kalkulace. Zároveň by prý nesplnil nutriční požadavky, které určují předpisy.

Věznice tak Borlovi zajistila jen vegetariánskou stravu, která vsak obsahuje živočišné produkty. Poté co byl propuštěn, podal na věznici žalobu.

Související obsah

"Klient chtěl docílit toho, aby vězeňská služba přestala porušovat právo veganů na veganskou stravu, jinými slovy porušování práva na svobodu svědomí a myšlení. Žalobou se domáhal pouze omluvy a toho, aby soud konstatoval, že jeho práva byla neposkytováním veganské stravy při výkonu vazby porušena," řekla deníku jeho advokátka Zuzana Candigliota.

Mladého aktivistu dostalo za mříže obvinění hned z několika trestných činů. Obžalovaný je například kvůli zapalování policejních vozů. Kriminalisté mu přičítají propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, poškození cizí věci nebo vydírání, uvádí deník. Policisté aktivistu spojují s údajnou anarchistickou Sítí revolučních buněk.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Vazba

Důležité Události

Krátká zpráva

Fond vyplatil zemědělcům zasaženým tornádem přes půl miliardy

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyplatil zemědělcům, které v červnu zasáhlo tornádo, už přes půl miliardy korun. Jedná se asi o 80 procent nahlášených škod. Lesy ČR vyplatily asi 34 milionů korun. Částky dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Píše se na Deník.cz