Domácí

Maso nemocných krav je i v ČR! Ministr to připustil po třech dnech

V pátek ministr zemědělství Miroslav Toman oznámil, že se do Česka dostalo závadné maso z Polska. Mělo by se jednat až o 300 kilogramů hovězího.

Zpočátku české i polské úřady tvrdily, že maso nemocných krav do Česka nebylo dovezeno. V pátek však Toman na tiskové konferenci oznámil, že se hovězí maso do Česka dostalo. Celkem až 300 kilogramů. 

Maso se dostalo na čtyři místa - Praha, Kostelec nad Labem, Varnsdorf a Nový Bydžov. "Jedna ze zásilek byla dokonce 31. ledna vrácena do Polska. To znamená, že obchodníci v Polsku byli informováni, že zásilka obsahuje závadné maso a polská strana musela vědět, že se k nám maso dostalo," řekl Toman.

Dále by případně Česká republika po konzultaci s Evropskou komisí zahájila mimořádná veterinární opatření, která by omezovala obchod s Polskem týkající se hovězího masa. 

Související obsah

"Budu po svých polských kolezích chtít záruku, že situaci napraví a změní pravidla veterinárního dozoru tak, aby skutečně fungoval a zajistil, že se podobné aféry už nebudou opakovat," dodal Toman.

Skandál ohledně nemocných kusů zvířat, která jsou přivážena na jatka, následně zpracována a poté prodávána na pultech jako nezávadná, informoval polský novinář, který se v jatkách nechal zaměstnat.

Jednalo se o jatka v Mazovském vojvodství na východě Polska. Novinář vše natočil na skrytou kameru. Podle něj měli zaměstnanci zpracovat za noc až třicet kusů nemocných zvířat. 

V úterý ministr zemědělství Miroslav Toman však uklidňoval, že se Češi masa z nemocných krav obávat nemusí. "Žádné maso z těchto jatek nebylo exportováno mimo Polsko. Ve středu budu po polské velvyslankyni chtít oficiální informace a seznam opatření, které polská strana přijme," uvedl Toman.

Vyjádření ředitele Státní veterinární správy ke zkaženému masu:

reg, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz