Pojištění

Na lyže bez pojištění? Je to risk, léčba se může hodně prodražit

V České republice se už v pondělí rozjedou první termíny jarních prázdnin a řada lidí se chystá na hory, ať už na ty tuzemské nebo do zahraničí. Vyrazit na lyže bez pojištění odpovědnosti za škodu se přitom může pěkně prodražit. Náhrady se šplhají i do milionů korun.

Ideální podmínky pro lyžování o jarních prázdninách hlásí jak horská střediska v zahraničí, tak u nás. Není proto divu, že se během nich na sjezdovky chystají vyrazit tisíce Čechů, často ale podceňují správné pojištění.


“Mnozí zapomínají i na české hory, protože i na českých horách můžete někoho srazit a z pojištění odpovědnosti pak je možné tu škodu zaplatit, pokud ale pojištění odpovědnosti lyžaři nemají, tak musí tu škodu uhradit ze svého,“ řekl mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa.


Na horách se podle průzkumu pojišťoven zraní jeden ze čtyř lyžařů. Jeden z padesáti pak přiznává, že byl viníkem nehody a někomu dalšímu způsobil zranění. “My jsme v minulosti řešili i případ, kdy náš turista srazil polskou turistku a ta škoda přesáhla 150 tisíc korun,“ připomněl Káňa.


Na horách v zahraničí se ale částky pohybují ještě výš. Mezi nejčastější patří úrazy kolenních vazů, zlomeniny dolních končetin, zranění zápěstí a loktů nebo nachlazení.

Mezi nejzávažnější případy patří srážka s jiným lyžařem, za kterou ve většině případů může nepřiměřená rychlost. Pokud se taková nehoda stane, musí viník uhradit i škody na zdraví poškozeného, náklady na jeho léčení a rehabilitaci, transport, ušlý zisk, bolestné nebo právníky.


Ceník zákroků v zahraničí:


Ambulantní ošetření naražených zad - 5 500 Kč
Ambulantní ošetření zlomené ruky (s následnou operací v ČR) - 28 000 Kč
Operace natržených kolenních vazů - až 126 000 Kč
Operace komplikované nebo otevřené zlomeniny cca 400 000 Kč
Operace komplikovaného úrazu hlavy nebo páteře cca 570 000 Kč
Převoz sanitkou do ČR - 30 000 až 70 000 Kč
Svoz vrtulníkem ze sjezdovky - 55 000 až 84 000 Kč
Zranění zahraničního lyžaře 560 000 až 2 800 000 Kč

Související obsah

“Částky, které mohou klienta v zahraničí potkat, jsou nesrovnatelné s tím, kolik to pojištění stojí. Když si to člověk porovná, tak třeba za cenu jednoho piva stojí pojištění na zimu na jeden den,“ srovnal mluvčí pojišťovny ERV Vlastimil Divoký. Pár desítek korun Vás tak může ochránit od milionových léčebných výloh.

Dominika Janochová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz