úraz

Muže po pádu na ledu odškodnili milionem! Na co máte nárok?

Česko v minulých týdnech pokryla ledovka a spolu s tím vzrostl počet úrazů, které lidi utrpěli po pádu na zledovatělých chodnících. Mnoho z nich netuší, že mají nárok na odškodné. V minulosti přitom muž vysoudil téměř milion. Přečtěte si, na co všechno máte nárok.

Muž, který upadl na zledovatělém chodníku v Praze a vážně si zranil nohu, dosáhl odškodnění po dlouhých jedenácti letech. Za pravdu mu dal až Ústavní soud, za dalších osm měsíců se dohodl s pražským magistrátem. Odškodné činilo 753 tisíc korun, spolu s náklady řízení muži Praha vyplatila téměř milion korun.

Podstatně kratší dobu čekala na bolestné paní Michaela, která uklouzla cestou na zastávku. Zranila si kotník, léčba trvala dohromady téměř rok. Michaela navíc přišla o slíbenou pracovní pozici, její případ si ale dva roky přehazovaly město, technické služby a pojišťovna. Nakonec získala 30 tisíc korun.

Podle statistik zdravotních pojišťoven se průměrné odškodné za pád na neudržovaném chodníku pohybuje spíše kolem částky, kterou dostala Michaela. Přečtěte si, co dělat, abyste měli co největší šanci na to, aby vám bylo odškodné vyplaceno.

Související obsah

Majitel komunikace

Odškodné můžete žádat v případě, že upadnete a zraníte se nebo si třeba rozbijete mobil. Odpovědnost nese majitel komunikace, na které jste spadli - zpravidla daná obec. Pokud na vás ale spadne rampouch nebo sníh ze střechy, je odpovědný majitel nemovitosti.

"Pokud obec například v zimě zanedbá svou povinnost a náležitě neupraví namrzlý nebo zasněžený chodník, může poškozený za úraz žádat finanční kompenzaci," informoval právník portálu Vašenároky.cz Petr Novák. Obec musí zajistit odklizení sněhu, případně posyp chodníku.

Výjimky

Vlastník chodníku podle občanského zákoníku není za úraz odpovědný v případech, kdy "je závada komunikace předvídatelná a chodec jí nepřizpůsobí chůzi". Obce této formulace využívají a poukazují na to, že chodec měl ledovku a případný pád předvídat.

V praxi to znamená, že byste neměli na náledí dobíhat autobus - a už vůbec ne v lodičkách. Právě nevhodná obuv bývá jedním z důvodů pro nevyplacení odškodného. Marně pak budete dokazovat, že jste šli pomalu a co nejopatrněji. Pokud navíc existovala lepší cesta, měli jste se vydat po ní.

Majitel komunikace může také prokázat, že nebylo v jeho možnostech neschůdnost odstranit nebo na ni alespoň upozornit. Pokud uvidíte ceduli "cesta se v zimě neudržuje", musíte počítat s tím, že chodník nebude posypaný. Stejně tak pokud začne hustě sněžit, nemůžete spoléhat na to, že chodníky budou čisté během pěti minut.

Související obsah

Důkazy

Shromažďovat důkazy je asi to poslední, na co po úrazu myslíte. Právě to byste ale měli udělat jako první - minimálně si pořiďte fotku nebo video jako důkaz, že dané místo nebylo v pořádu. Vyfoťte si i své boty.

Je také důležité přesně vědět adresu místa, kde k úrazu došlo, a přesný čas. Pokud někdo viděl, jak k vašemu zranění došlo, případně může dosvědčit, že chodník byl zledovatělý, vezměte si na něj kontakt. Od lékaře si vyžádejte lékařskou zprávu a hodnocení bolestného.

Jak postupovat

O odškodnění byste měli žádat majitele komunikace, tedy nejčastěji obec. K žádosti přiložte všechny nashromážděné důkazy. Města a obce by měly mít pro také případy sjednáno pojištění, často se ale snaží vyvinit. Žádat můžete víckrát.

Pokud vám obec opakovaně odmítne odškodnění přiznat, obraťte se na právníka a na soud. Na podání žaloby máte zpravidla tři roky od úrazu. Případ se může dostat až k Nejvyššímu soudu, potažmo Ústavnímu, pokud se s verdikty nesmíříte.


Související obsah

Výše odškodného

Po úrazu máte nárok na bolestné, náhradu ušlé mzdy, náhradu věcné škody, proplacení nákladů na léčení a odškodné při trvalých následcích.

Výše bolestného a odškodnění při trvalých následcích se stanovuje podle úrazu, který jste utrpěli. Náhrada ušlé mzdy se vypočítává podle její výše, stejně tak náhrada věcné škody.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz