Delfín

Budeme komunikovat s delfíny? Program rozpoznává jejich jazyk

Rozumět řeči zvířat by si přál snad každý. Díky výzkumu švédských vědců se nám tento sen možná brzy splní a to alespoň u delfínů. K rozluštění jazyka těchto vysoce inteligentních savců používají speciální počítačový software, který si poradí se 40 lidskými jazyky.

Delfíni fascinují člověka už od nepaměti. Podle řeckých mýtů se na jednom proháněl Taras, syn vládce moří Poseidona. Ukazuje to třeba reliéf řecké mince z období kolem roku 380 před naším letopočtem. Azurově modrá zvířata zobrazuje i mnohem starší freska z minojského paláce na ostrově Kréta. Jejich tajemství se teď pokouší pomocí nové technologie odhalit i švédští vědci, ti chtějí rozluštit delfíní jazyk.

Najít smysl v delfíním mlaskání, hvízdání, vrzání a klikání chtějí pomocí speciálního softwaru, ten prý rozluštil už 40 jazyků, avšak zatím jen těch lidských.

Software je pro zaznamenávání delfíního jazyka speciálně upraven. Delfíni totiž vydávají zvuky o vysoké frekvenci. A to od 1000hz až do 150 000 hz. Lidské ucho přitom dokáže slyšet jen zvuky o frekvenci mezi 20 a 20 000 hz. Většinu z toho co si mezi sebou delfíni povídají, tak neslyšíme. 

Související obsah

Ve švédském výzkumném centru nahrávají vědci každodenní konverzaci jedenácti delfínů. Mají ale jeden problém - množství dat je obrovské. Vědci ale věří, že se jim alespoň nějaká slůvka podaří odhalit.

Související obsah

S delfíny máme mnoho společného. I oni žijí v hierarchizovaných skupinách a budují mezi sebou osobní vztahy. Jak si v moři poradit se učí od svých rodičů. Dokáží se ale naučit i jednoduché povely. Úplné rozluštění jejich jazyka je sice ještě v nedohlednu, možná ale jednou zjistíme, že toho máme společného mnohem více.

Více reportáží z pořadu Koření najdete ZDE

frm, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz