Domácí

Česká pošta zveřejnila nový ceník. Od března si pořádně připlatíme

Česká pošta zveřejnila nový ceník. Od března si pořádně připlatíme
Zdroj: Profimedia

Česká pošta mění od března 2019 ceny doručování balíků. Rozdíly mezi současnými cenami a cenami, které začnou platit od 1. března, jsou v řádu desetikorun, výjimečně i stokorun.

Na svých webových stránkách zveřejnila Česká pošta přehled cen za služby odeslání různých typů balíků, které začnou platit od 1. března tohoto roku. Mění se také kategorie balíků.

Ty se nyní nebudou odvíjet podle hmotnosti, ale podle rozměrů. Cena podání všech rozměrů balíků se v průměru o deset korun sníží, pokud podací data vyplníte elektronicky.

Pokud hledáte nejlevnější balíkovou službu České pošty, je jí služba Obyčejný balík. Až doposud jste nejnižší cenu mohli zaplatit za zásilku 74 Kč bez DPH, zásilka nesměla být těžší než dva kilogramy. Nejdražší pak byl maximálně dvacetikilový balík, za ten si zákazník zaplatil 144 Kč.

Zdroj: Česká pošta


Od března si za tuto službu připlatíme. Za nejmenší balík (do 35 cm) si Pošta bude účtovat 89 Kč. A sáhnout pořádně hluboko do peněženky budou muset ti, jejichž zásilka bude mít mezi 100 a 240 centimetry. Služba je od března bude stát 319 Kč.
 

Související obsah


 


Nejlevnější Balík Do ruky jste dosud mohli odeslat za 138 Kč, případně za 125 Kč se Zákaznickou kartou České pošty, a to za podmínky, že balík nepřesáhl hmotnost 2 kg. Podle nových ceníků nejméně zaplatíte za balík kategorie S, jehož nejdelší strana nesmí být delší než 35 centimetrů. V základní ceně vás bude stát 129 Kč, se Zákaznickou kartou pak 119 Kč.

Zdroj: Česká pošta

A nejvíce zaplatíte za balík velikosti XL, jehož nejdelší strana musí měřit maximálně 240 cm. Základní cenu uvádí Pošta 359 Kč, pro věrné zákazníky pak 349 korun. Největší zásilka, kterou doposud mohl zákazník v rámci služby Balík Do ruky, byla zásilka o hmotnosti do 30 kg za 294 Kč.

Nejlevnější Balík Na poštu vás od března bude stát 109 Kč, 99 Kč se Zákaznickou kartou. Stejně jako u předchozí služby, nejdelší strana zásilky nesmí přesáhnout 35 centimetrů. Největší zásilku služby Balík Na poštu Česká pošta příjme, pokud její nejdelší strana nepřesáhne 240 cm. Zákazník za ni zaplatí 339 Kč, se Zákaznickou kartou pak 329 Kč.

Zdroj: Česká pošta

Až doposud stál nejdražší balík služby Balík Na poštu 239 Kč, odeslat jste mohli zásilku do hmotnosti 10 kilogramů.

Zdroj: Česká pošta
 

Pokud chcete odeslat Cenný balík, připravte si nejméně 129 Kč, a to za balík, jehož rozměry nepřesáhnou 35 centimetrů. Nejdráž zákazníky pak vyjde balík velikosti XL s maximálními rozměry 240 centimetrů, za který zaplatí v základní ceně 359 Kč. Doposud zákazníci České pošty za tuto službu zaplatili od 111 Kč do 211 Kč.

Související obsah


Zákazníci, kteří odesílají zásilku doporučeně, si od března tohoto roku budou muset připravit nejméně 99 Kč, a to za balík velikosti S. Největší balík, který je ochotný vzít služba v rámci Doporučeného balíčku do přepravy, je zásilka velikosti L s rozměry do 60 centimetrů, a to za 169 Kč.

Zdroj: Česká pošta

Až doposud mohla mít doporučená zásilka nejméně 2,5 gramu a nejvíce 2 kila a žádný z rozměrů nesměl přesáhnout 60 centimetrů, což se nemění ani s březnem. Nejdražší zásilka této služby vás však stála 83 Kč, což se v příštím měsíci zvedne více než dvojnásobně.

Zdroj: Česká pošta

Dále pak můžete využít i ostatní balíkové služby České pošty, jakými jsou Balík Do balíkovny, za který při hmotnosti do 5 kilogramů dáte 54,45 Kč a při hmotnosti do 20 kilogramů 108,90 Kč. Za Balík Komplet zaplatíte jednotnou cenu 149 Kč, přičemž se doporučuje váha zásilky okolo 7 kg.

Na služby České pošty si však velká část zákazníků často stěžuje, tak je více než pravděpodobné, že zdražení služeb přivítají s nelibostí. Problém mají lidé především se službou Balík Do ruky, kdy velká část zásilek nekončí v rukou příjemce, ale na pobočce pošty, a to přesto, že si zákazník zaplatil za dodání domů. Zaměstnanci nestíhají, a tak často nechají lísteček, který uvádí, že adresát nebyl zastižen, i když se o doručení ani nepokoušeli a adresát se v danou chvíli nacházel na své adrese.


Související obsah


 

Ač se podle posledních informací Česká pošta potýkala s nedostatkem zaměstnanců, spousta jejích pracovníků odcházelo kvůli neúnosným podmínkám. Problém to byl především před Vánocemi, kdy bylo práce mnoho a pracovní síly málo.

Reportáž TV Nova z minulého roku o problému doručování zásilek:

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz