Parfém

Unikátní pohled pod pokličku: Kouzlení s přísadami do parfémů

To, že je starověký Orient kolébkou mnoha národů, kultur a náboženství, je všeobecně známo. Že bychom v něm měli hledat i kořeny voňavkářství, ovšem ví jen málokdo.

Na tradici mistrů tohoto řemesla navázal i proslulý marocký výrobce arabských parfémů, za kterým se vydáme do Marakéše.

Království vůní a chutí, které omámí veškeré vaše smysly. Tím je tradiční orientální trh, kterému Arabové neřeknou jinak než súk. Mezi stánkaře v marockém Marrakéši prodávající v obrovských koších roztodivné druhy voňavoučkého koření, aromatických bylin či omamných léčivek, chodí často čerpat inspiraci i světoznámý výrobce arabských parfémů.

Pro vystudovaného biologa a zahradního architekta je kouzlení s typicky marockými vonnými esencemi vášní, které zasvětil velkou část svého života. V zahradě plné vzrostlých pomerančovníků, kterou řadu let osobně vlastnil proslulý francouzský módní návrhář, Yves Saint-Laurent, v roce 2008 založil vlastní parfumerii s poetickým názvem ''Večer v Marrakéši''.

Související obsah

Arabské země jsou mistry ve výrobě parfémů už od starověku. Rozkvětu toto řemeslo na Blízkém východě dosáhlo s příchodem islámu, tedy počátkem sedmého století. Tehdy prorok Mohamed doporučil všem pravověrným muslimům, aby při velké páteční koupeli přidávali do vody i pár kapek parfému.

Více reportáží z pořadu Koření najdete ZDE.

frm, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz