Zahraničí

Spalničky propukly ve městě s převahou odpůrců očkování

Spalničky propukly ve městě s převahou odpůrců očkování
Zdroj: Thinkstockphotos

Washington a New York hlásí epidemii spalniček. Ta se rozšířila především kvůli velkému množství neočkovaných dětí, kterých je jen ve Washingtonu čtvrtina. Úřady proto chtějí očkovat až 95 % obyvatelstva, aby vytvořili imunní prostředí.

Spalničky se v USA objevily naposled před dvěma desetiletími. Nemoc však zemi zasáhla znova, a to především státy New York a Washington. Podle zdravotníků bylo jen otázkou času, kdy tato nemoc znovu vypukne, jelikož v obou státech není povinné očkování dětí proti spalničkám, informovalo USAToday.

Největšími odpůrci jsou obyvatelé města Clark County, kde během let 2017 – 2018 nebylo očkované jedno ze čtyř dětí navštěvující mateřské školy. Na třech z nich před zahájením školní docházky rodiče nedali očkovat více než 40 % školáků.

"Když máte velké množství neimunního obyvatelstva a do této populace se zavedou spalničky, je to jako zapálení sirky v benzinové nádrži," uvedl Alan Melnick, ředitel pro oblast veřejného zdraví Clark County. "Prostě se bude rychle šířit," doplnil Melnick.

Související obsah

Město hlásí už 53 lidí nakažených spalničkami včetně dětí. Úřady veřejného zdraví se proto rozhodli očkovat proti spalničkám až 95 % obyvatelstva, aby se vytvořila imunní populace. "Potřebujete dostatečně vysokou míru očkování, abyste zabránili šíření spalniček," dodal Melnick.

Problémy má i stát New York. Úřady zaznamenaly více než 200 případů v okresech Orange a Rockland a dále v Brooklynu v loňském roce, avšak nemocných stále přibývá. V minulém týdnu se nakazili v Brooklynu další tři lidi.

Do Brooklynu se podle zdravotnického ústavu spalničky dostaly poté, co si je jedno z neočkovaných dětí přivezlo z dovolené z Izraele, které se potýká s rozsáhlou epidemií.

Související obsah

Zdravotníci zjistili, že ve 29 školách a centrech péče o děti nebylo očkováno tisíce dětí, které mohly být vystaveny nebezpečnému viru. Rozhodli se proto ve velkém zahájit očkování všech. "Budeme pokračovat v naší agresivní reakci, dokud nebude jasné, že byla epidemie potlačena," řekla Jill Motagová, mluvčí ministerstva zdravotnictví státu New York.

Podle ředitele Vzdělávacího centra pro očkování dětské nemocnice ve Filadelfii Paula Offita za návrat spalniček do USA mohou rodiče, kteří nenechali své děti očkovat.

Podívejte se na reportáž o spalničkách z Televizních novin:

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz