Plat

Ministerstva rozdala obří odměny. Někde i vyšší než plat! PŘEHLED

Pokud máte často pocit, že si vás zaměstnavatel dostatečně neváží a kromě holého platu vám nedává ani korunu na odměnách, možná je na čase začít pracovat pro stát. Tam jsou naopak vysoké odměny naprosto běžné.

Vyplývá to z velkého srovnání platů a odměn vysokých státních úředníků na českých ministerstvech za rok 2018, které redakce TN.cz připravila.

Minimálně u náměstků ministrů a ředitelů odborů platí, že odměny jsou pravidlem a naopak ten, kdo při ročním bilancování výdělků má v kolonce odměn nulu, je osamělý jako onen pověstný kůl v plotě.

"Premiantem" je v tomto ohledu ředitel jednoho z odborů na ministerstvu zdravotnictví, který měl podle zaslaného přehledu za tři měsíce ve funkci mimořádnou odměnu 246 tisíc, což je o přibližně šedesát tisíc víc, než našel na výplatní pásce. Svůj příjem dokázal zdvojnásobit za pouhého půl roku i jiný ředitel odboru ze stejného ministerstva, který měl plat 383 tisíc a odměny jen o tři tisíce nižší.

Absolutním rekordmanem ve výši odměny je jeden z náměstků na ministerstvu zemědělství, který si za celý loňský rok vysloužil odměnu v závratné výši 582 tisíc korun. Odměny kolem čtyř set tisíc korun ročně jsou pro náměstky běžné na celé řadě ministerstev.

Související obsah

Například na ministerstvu financí dostalo loni odměnu 432 tisíc hned pět různých náměstků. Na čtyři sta tisíc ovšem občas dosáhnou i ředitelé odborů - například na ministerstvu vnitra (rovných 400 tisíc) či na ministerstvu dopravy (410 tisíc). V druhém zmíněném případě byla odměna ředitele dokonce vyšší než odměny dvou nejštědřeji ohodnocených náměstků, kteří dostali 345 tisíc navrch.

Srovnání bohužel není kompletní, ministerstvo průmyslu a obchodu ani po několika urgencích nedodalo podrobné údaje, pouze celková čísla. "Za celý rok 2018 vyplatilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR celkem 704 pracovníkům odměny v celkové výši 42 milionů korun," napsal TN.cz mluvčí resortu Milan Řepka.

Tajemstvím zůstává ve většině případů také zahaleno to, za co si vlastně vysocí ministerští úředníci vysoké odměny zasloužili. Resorty to totiž nekonkretizují s odkazem na ochranu osobních údajů. Výjimkou je ministerstvo spravedlnosti, které naopak poslalo u každé odměny podrobné odůvodnění.


Ministerstvo životního prostředíMinisterstvo zemědělství


Ministerstvo zdravotnictví

Ostatní ministerstva jsou na dalších stránkách článku...


Ministerstvo zahraničních věcí


Ministerstvo vnitra


Ministerstvo spravedlnosti


Ministerstvo práce a sociálních věcí


Ministerstvo obrany (včetně armády a generálního štábu)Ministerstvo pro místní rozvoj

Ministerstvo kultury


Ministerstvo financí


Ministerstvo dopravy


Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz