IPhone

Revoluce v placení v Česku! Nákup můžete uhradit i mobilem

Na úterý 19. února se těšili majitelé telefonů s operačním systémem iOS. Do Česka totiž vstupuje služba Apple Pay. Majitelé telefonů s operačním systémem Android už platby prostřednictvím svého mobilu mohou využívat už od roku 2017.

Z pohledu bezpečnosti je technologie bezpečná stejně jako kreditní karta. Ale telefon je výhodnější v tom, že on je ještě chráněn buď třeba Face ID nebo otiskem prstu.

V první vlně spustily v úterý ráno mobilní platby pro telefony s iOS třeba Česká spořitelna, Komerční banka, Moneta, AirBank, mBank, J&T Banka a společnosti Twista a Edenredu, uvedl web CzechCrunch.cz. Další banky plánují spustit Apple Pay ještě letos.

Placení přes telefon v Česku funguje už od roku 2017 a celkem jsme tímto způsobem zaplatili zboží a služby za stamiliony korun. Zákazníci některých bank mohou využívat přímo aplikaci od společnosti Google, jiné bankovní domy si pro telefony s Androidem nechaly vyvinout vlastní platební aplikaci. To ale Apple u svých telefonů a chytrých hodinek s operačním systémem iOS neumožňuje.

Související obsah

"Přijdete například na benzínku, máte u sebe telefon, zmačknete dvakrát tlačítko a spustí se vám výběr platebních karet. Vyberete si, kterou chcete zaplatit, můžete jich tam totiž mít i více. Na terminálu se zobrazí částka, vy se s tím telefonem přiblížíte a proběhne platba," popsal princip odborník na kybernetickou bezpečnost Miloslav Lujka.

Mobilem v Česku platí už téměř 30 procent lidí. Ve srovnání s průměrem Evropské unie jsou Češi ale výrazně pozadu a to o 20 %. Zároveň se nevzdávají výběrů hotovosti z bankomatů, jejich počet totiž už několik let zůstává stejný.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz