Fotografie

Muž z nejslavnější fotky zemřel! Za to, co na ní je, by ho dnes zavřeli 

Ve věku 95 let zemřel v neděli Američan George Mendosa. Jeho jméno většině lidí nic neřekne, snímek s ním ale zná celý svět. Mendosa 14. srpna 1945 slavil na newyorském náměstí Times Square kapitulaci Japonska. Fotografie, jak popadl a spontánně políbil mladou zdravotní sestru Gretu Friedmanovou, je jedním z nejslavnějších snímků všech dob.

Mendosa podle televize Sky News zemřel v domově s pečovatelskou službou ve městě Middletown ve státě Rhode Island, kde žil po boku své manželky Rity Petryové. Spolu byli přes 70 let. Mendosa zemřel v pětadevadesáti letech po mrtvici, dva dny před svými 96. narozeninami.

Nečekaně se proslavil v den, kdy Japonsko oznámilo kapitulaci ve 2. světové válce. Mendosa byl příslušníkem amerického námořnictva, jeho loď zrovna kotvila v New Yorku a námořníci konec války slavili na slavném náměstí Times Square.

Mendosa před objektivem fotografa časopisu Life Alfreda Eisensteadta popadl kolem procházející zdravotní sestřičku a spontánně ji políbil. Scénu zachytil z jiného úhlu ještě fotograf námořnictva Victor Jorgensen. Eisensteadtův snímek z časopisu Life ale obletěl svět. Je bezpochyby nejslavnější fotografií polibku v historii a pravidelně se umísťuje na čelních příčkách všech žebříčků nejznámějších fotografií.

Identita obou aktérů v dalších letech nespočetně napodobované scény zůstala dlouhé roky utajená. Vědělo se jen, že nešlo o pár, ale o spontánní polibek. Fotograf se námořníka a sestřičky na jména nezeptal. Až v 60. letech se fotografie dostala k Friedmanové, která časopis kontaktovala. Redaktoři se jí ozvali až téměř po 20 letech a potvrdili, že jde opravdu o ženu z fotografie.

Ta se ale s mladým námořníkem rozhodně líbat nechtěla. "Nebylo to moje rozhodnutí se líbat. Ten chlap prostě přišel a popadl mě. Byl velmi silný, já ho nelíbala, on líbal mě. Vůbec jsem neviděla, že se blíží, dokud mě těsně nechytil," popsala v rozhovorech v letech 2005 a 2012. Zemřela v roce 2016 ve věku 92 let.

George musel za to, aby svět uznal, že on je námořníkem z fotky, bojovat mnohem déle. Na fotografii jsou podle něj hned jeho dvě osudové ženy, kromě sestřičky, se kterou se líbá, totiž za ním stojí ta, s níž strávil zbytek života, jeho pozdější manželka. Když byl snímek pořízen, chodili spolu teprve týden. V roce 2012 prozradila v rozhovoru pro televizi CBS, že ji to, že její partner políbil jinou ženu, vůbec nepohoršilo. S Friedmanovou se znovu setkal až v roce 1980.

Související obsah

V roce 2014 časopis Time o fotce napsal, že jde o "nejznámější zdokumentování sexuálního napadení na veřejnosti". Friedmanová ale tvrdila, že ona to tak rozhodně nevnímala.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Co jste netušili o líbání?!
Tajemství polibku: Co znamená pro ženy a jak ho vnímají muži?

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz