Zajímavosti

Žraločí geny mohou být klíčem k léčení rakoviny, tvrdí vědci

Žraločí geny mohou být klíčem k léčení rakoviny, tvrdí vědci
Zdroj: Getty Images

Vědci zkoumali DNA žraloka bílého a došli k možná přelomovému závěru - žraločí geny by mohly využity v boji proti rakovině! Obávaný mořský obr by tak mohl posunout moderní medicínu o míle dopředu.

Žralok bílý - postrach moří a po filmu Čelisti noční můra nejednoho surfaře - může být lidem prospěšnější, než jsme si dodneška mysleli. Mezinárodní tým vědců dekódoval jeho genom a porovnal jej s genomy ostatních obratlovců, včetně toho lidského, a výsledky předčily jeho očekávání.

Dekódování ukázalo, že geny žraloka bílého jsou nejen mnohem větší, než ty lidské, ale mají úžasnou schopnost adaptace, která nejspíš stojí za tím, že tento prehistorický druh úspěšně přežívá až dodnes.

Genetická základna žraloka bílého je natolik vyladěná, že je schopná si poradit se škodlivými mutacemi a de facto je opravit. Geny člověka tohle nedokáží - jeho buňky se v průběhu života dělí a jsou vystavovány karcinogenům, což nakonec vede k rakovině a dalším onemocněním.

Související obsah

Žraloci na rozdíl od lidí mají ve svém DNA zabudovanou velmi chytrou strategii, která jim usnadňuje hojení ran - díky tomu se dokážou "vylízat" i z takových zranění, která by například pro člověka byla smrtelná.

"Z těchto evolučních zázraků se musíme stále učit," tvrdí autor studie Mahmood Shivji. "A to včetně informací, které mohou být užitečné v boji proti rakovině a onemocněním souvisejícím s pokročilým věkem, ale také při léčení ran," dodal Shivji.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz