Piráti

Piráti chtějí zdanit prostitutky. Bude na obědy pro školáky, lákají

Česká pirátská strana ve středu předložila návrh na regulaci prostituce. Podle návrhu, který podpořili i zástupci jiných stran, by se z poskytování služeb stala běžná profese. Prostitutky by platily daně, legální by byl i provoz nevěstinců. Podle Pirátů by se zlepšilo postavení sexuálních pracovnic a státu by zdanění prostituce přineslo významný příjem.

Piráti argumentují tím, že poskytování sexuálních služeb je dnes v Česku legální a právním řádem trpěné. Postihovány jsou jevy jako kuplířství, obchod s lidmi i provozování nevěstince. To chtějí Piráti změnit.

"Z průzkumů přitom víme, že zkušenost s placením za sex má každý šestý muž v ČR. My navrhujeme, aby zakázaná byla pouze prostituce nedobrovolná nebo porušující pravidla regulace. Noční kluby tu budou, ať už chceme nebo nechceme. Místo paušálního zákazu nevěstinců je efektivnější vytyčit jasná pravidla, jako třeba u heren nebo alkoholu,” uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Michálek odhaduje, že v sexbyznysu pracuje v Česku 13 tisíc lidí, z toho 7 300 jsou matky samoživitelky. "Miliarda korun ročně, kterou na regulaci nevěstinců vydělala státní kasa v Maďarsku, by u nás dokázala zajistit obědy pro 100 000 školáků ze sociálně slabých rodin," dodal Michálek.

Piráti připomněli, že regulaci předložila Paroubkova vláda v roce 2005 a před šesti lety také Praha. Přitom případné schválení by podle Pirátů zlepšilo postavení prostitutek. Například těžko prostitutka dostane hypotéku, protože nemůže doložit jasný zdroj příjmů. Nemá také sociální pojištění.

Související obsah

Návrh podpořili i poslanci jiných stran, Bohuslav Svoboda z ODS, bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková z hnutí ANO a sociální demokrat Petr Dolínek. Prvním krokem musí být vypovězení Úmluvy o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob z 50. let minulého století, ta totiž legalizaci prostituce brání.

Obcím by nadále zůstala možnost zakázat pouliční prostituci na svém území vyhláškou. Prostitutky by podle návrhu jako OSVČ danily paušálem. Zprostředkovatel sexuálních služeb, lidově "pasák", se podle zákona bude nazývat "manažerem sexuálních služeb". Na nevěstince bude zákon pamatovat jako na "provozovny sexuálních služeb".

Související obsah

Na to, jak taková provozovna vypadá, zákon také pamatuje. Například bude muset být vybavena nouzovými tlačítky na pokoji a bodyguardem. Nevěstince bude dokonce kolaudovat Stavební úřad. Nad výběrem daní a pojistného od manažerů pak bude bdít finančák, sociálka a zdravotní pojišťovny.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz