Zahraničí

Ze symbolu konce války sexuální útok! Slavnou sochu posprejovali

Ze symbolu konce války sexuální útok! Slavnou sochu posprejovali
Zdroj: Profimedia

Na Floridě vandalové poničili ikonickou sochu znázorňující, jak americký námořník na konci druhé světové války nečekaně políbil neznámou ženu. Aktivisté na nohu ženy nastříkali MeToo, které se stalo heslem kampaně proti sexuálnímu obtěžování. K incidentu došlo den poté, co zemřel muž ze slavné fotografie, která je předlohou sochy.

Policie na Floridě pátrá po vandalech, kteří poškodili sochu pojmenovanou Bezpodmínečná kapitulace, která zachycuje slavnou scénu z konce druhé světové války. Její předlohou je fotografie, na které šťastný námořník nečekaně políbil neznámou ženu. Informoval o tom britský deník BBC.

Na lýtko ženy sprejeři napsali #MeToo, které je heslem stejnojmenné kampaně upozorňující na problematiku sexuálního obtěžování. K poničení sochy došlo pouze den poté, co námořník George Mendonsa zemřel.

Pro mnohé lidi je snímek George Mendonsy líbajícího Gretu Zimmer Friedmanovou symbolem radosti, která v den kapitulace Japonska zaplavila celé Spojené státy. Nicméně v posledních letech někteří poukazovali na to, že fotografie zachycuje spíš sexuální útok, protože Friedmanová námořníkovi nedala k polibku souhlas.

Související obsah

V roce 2005 Greta skutečně uvedla, že ji námořník v euforii chytil a nečekaně políbil. V roce 2016 ale její syn pro deník New York Times řekl, že jeho zesnulá matka nevnímala polibek negativně.

Policie zatím nemá žádné informace o incidentu ani záznamy, které by ho zachytily. "Přibližná škoda se odhaduje na více než tisíc dolarů (necelých 23 tisíc korun)," uvedla policie v oficiálním prohlášení. 

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz