Polsko

polské hovězí se salmonelou, bylo ho 700 kg!

Ministr zemědělství Miroslav Toman potvrdil, že se do Česka dostalo závadné hovězí maso z Polska, které obsahovalo bakterii salmonella enteritidis. To dovezla firma Frost Logistic ze středních Čech. Hovězí však patří společnosti Animalco ze skupiny Agrofert. Část masa lidé zřejmě snědli, zbytek bude zlikvidován. Ministerstvo zavádí mimořádná opatření.

"Dnes testy prokázaly přítomnost bakterii salmonelly enteritidis, která způsobuje průjmová onemocnění a je závadná na zdraví," oznámil na mimořádné tiskové konferenci ministr zemědělství Miroslav Toman. Šlo zhruba o 700 kg masa. Maso bylo distribuováno do různých koutů České republiky.

Ministerstvo proto zavedlo mimořádná opatření – veškeré hovězí maso z Polska bude muset projít laboratorní kontrolou na zdravotní nezávadnost a až poté bude uvolněno do obchodů. Toman také informoval ministra vnitra Jana Hamáčka. Policie zpřísní kontroly, a pokud odhalí převoz masa, bude informovat veterinární správu.

"Na základě monitoringu jsme 15. února odebrali vzorek, který jsme odeslali do referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu v Praze. Ten potvrdil v šarži 700 kg salmonellu enteritidis. Informovali jsme hlavního hygienika, pana ministra a krajské veterinární správy, které dosledovávají to maso, které bylo v rámci ČR distribuováno do pěti míst. Část odešla také na Slovensko," uvedl na tiskové konferenci ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Část masa se dostala ke spotřebiteli, část ještě zůstala ve skladech. V asanačním podniku nebo ve spalovně bude zničena. Kolik masa se k lidem dostalo, nebyla veterinární správa schopna přesně určit.

"Jedná se o jatka a bourárnu, které jsou na seznamu závodů, které mohou dodávat do Evropské unie. Nacházejí se v jiném vojvodství, než se nacházela původní jatka. Podle informací, které máme, nemají žádnou souvislost s jatkami, kde byla porážena zubožená zvířata," dodal Semerád.

Související obsah

Maso bylo podle Semeráda distribuováno po celé republice. "Ve Zlínském kraji, pak je to Brno, Olomouc, Pohořelice a Kozomín, kde jsou další sklady a odtud mohlo být distribuováno dál. A na Slovensku je to Lehota pod Vtáčníkom," dodal ředitel Státní veterinární správy.

Hovězí se salmonelou patří Animalcu z Agrofertu

Maso dovezené z Polska patří společnosti Animalco ze skupiny Agrofert spadající do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). ČTK to řekl Robert Svědík, předseda představenstva společnosti Frost Logistics, kde se maso skladovalo.

Informaci potvrdil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka, společnost je podle něj v roli poškozeného a zavžuje zastavení masa z Polska. Na informaci upozornil Deník N.

"Jsme zde v roli poškozeného, nikoli viníka. Jako velkoobchodník dovážíme maso i z Polska, ale pouze velmi okrajově. Navíc tento polský dodavatel vždy patřil mezi bezproblémové," sdělil Hanzelka.

Na polské hovězí maso se zaměřily kontroly po reportáži polské televize, jejíž reportér se nechal zaměstnat na jatkách nedaleko Varšavy a natočil tam skrytou kamerou otřesné praktiky. Na jatkách poráželi i evidentně nemocné kusy dobytka a jejich maso pak prodávali.

Ministerstvo nejprve uvádělo, že se do Česka maso z těchto jatek vůbec nedováželo, pak ale zjistili, že se maso u problémových jatek se do Česka dostalo.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz