Polární záře

Na obloze se objevil drak! Island osvítila nevšední polární záře

Na obloze se objevil drak! Island osvítila nevšední polární záře

Snímek nezvykle tvarované polární záře zveřejnil americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Přírodní úkaz má tvar draka a objevil se nad Islandem. Mimo polární oblasti se podobná podívaná naskýtá jen ojediněle, v České republice mohli lidé polární záři pozorovat naposledy v roce 2017.

Na snímku v popředí je vidět matku fotografa, který snímek pořídil. Ze záře byla natolik nadšená, že vyběhla ven, aby se mohla podívanou pokochat.

Zdroj:


“Polární záři způsobila díra ve sluneční koróně, která vrhla nabité částice do slunečního větru, a ten pak sledoval proměnlivé meziplanetární magnetické pole do zemské magnetosféry. Když některé z těchto částic zasáhly atmosféru Země, tak ovlivnily atomy, které následně vydávaly světlo polární záře,“ stojí ve vysvětlení na stránkách České astronomické společnosti.


Polární záře je úkaz, který se objevuje v zemské atmosféře. Obyčejně se vyskytuje nad polárními oblastmi. Rozlišuje se mezi jižní září, zvané aurorou australis, a severní září, označované jako aurora borealis.

Související obsah


Podle portálu meteopress.cz se mimo polární oblasti záře objevuje jen velmi ojediněle. V České republice byla naposledy k vidění v březnu roku 2017.
 

rod, TN.cz

K tématu Polární záře

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz