Zahraničí

Polsko vrací úder, nenechá se vydírat! Zaútočilo na české pivo

Nad polsko-českými vztahy se stahují mračna - český ministr zemědělství Miroslav Toman v reakci na odhalení bakterií salmonely rozhodl, že veškeré hovězí maso z Polska bude kontrolováno. Polský ministr zemědělství se cítí dotčeně a vzkazuje, že se nenechá vydírat. Uvažuje tak o kontrolách českého piva. Podle něj Česko v podstatě závidí, že nedokáže polským potravinám konkurovat, a proto celou věc zveličuje.

Vztahy mezi Českem a Polskem se vyostřují. Ve středu veterinárná správa odhalila, že zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska skladovaného ve středočeských Dolních Jirčanech obsahovalo bakterie salmonely. Ty jsou původci závažných onemocnění, jako je břišní tyfus a salmonelóza. Maso patřilo firmě Animalco ze skupiny Agrofert.

Ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi tak s polským hovězím došla trpělivost a od čtvrtka zavedl kontroly veškerého hovězího masa z Polska. U masa se musí předtím, než se dostane na trh, potvrdit, že je zdravotně nezávadné.

Polskému ministru zemědělství Janu Krzysztofovi Ardanowskému se tento postup ale nelíbí. Podle rozhlasové stanice TOK FM Tomanovo rozhodnutí vnímá jako útok na Polsko a hodlá se podle toho zařídit. "Nechci to oplácet, ale pokud nás budou vydírat, nemáme jinou možnost," uvedl na tiskové konferenci Ardanowski.

Související obsah

Podle TOK FM ministr zvažuje jako zlomyslnou odvetu zavedení kontrol českého piva. "Můžeme také kontrolovat, jestli je teplota vždy správná, stejně tak datum spotřeby nebo obsah sladu a alkoholu," tvrdí Ardanowski.

V rozhovoru pro Radio Wnet Ardanowski ve čtvrtek řekl, že každá záminka je dobrá k obvinění Polska, že má odporné potraviny. Podle něj věc zveličují ty země, které v oblasti produkce potravin nestačí na polskou konkurenci. "Prohrávají v konkurenci s námi, protože vyrábíme více a levněji," tvrdí.

Miroslav Toman se ale zastrašovat nenechá. "Nebudeme ustupovat nátlaku, kontroly hovězího masa jsou nutné, jde o zdraví našich spotřebitelů," tvrdí Toman. "Slova polského ministra o zveličování považuji za snahu odvrátit pozornost od skutečného problému," dodal.

"Už před třemi týdny jsem jej upozornil, že přetrvává naše nedůvěra v polský systém dozoru nad potravinami a jsme připraveni přijmout v případě nutnosti další opatření. Pokud se na náš trh dostalo sedm set kilo masa s nebezpečnou salmonelou, bylo jasné, že musíme reagovat. Znovu opakuji, že mi nejde o obchodní válku, ale o účinnou ochranu zdraví všech našich spotřebitelů," sdělil neústupně Toman.

Reakce pod prohlášením polského ministra zemědělství jsou vesměs negativní, a to jak od Čechů, tak od Poláků. "Posíláte do Evropy a k nám zkažený maso! Pivo si kontrolujte, my ho děláme pořádně a nepodvádíme," napsal český uživatel twitteru.

"Vzpomínáte na reakci Polska na "metanolovou kauzu" před několika lety? Copak neprobíhaly kontroly alkoholu z Česka? Takže nekecejte nesmysly a líp kontrolujte polské producenty, pane ministře," vzkázal Ardanowskému na twitteru uživatel z Polska.

Podívejte se na reportáž TV Nova o salmonele v hovězím mase z Polska:

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz