Boj

Hrdina či zrádce? Švýcar bojoval proti ISIS, doma ho teď soudí!

Hrdina či zrádce? Švýcar bojoval proti ISIS, doma ho teď soudí!
Zdroj: Profimedia

Švýcar Johan Cosar původně do Sýrie odcestoval, aby tam působil jako reportér na volné noze. Když ovšem voják a křesťan viděl, jak islamisté útočí na další křesťany, nedokázal jen přihlížet. Ve vlasti mu teď každopádně hrozí vězení.

Švýcarské zákony totiž zakazují bojovat v cizí armádě, protože to podkopává neutralitu a bezpečnost země. "A je jedno, o jaké vojsko se jedná," cituje BBC nejmenovaného mluvčího armády alpské země.

Johan Cosar se ve Švýcarsku narodil a má i občanství. Ale jeho prarodiče mají syrské kořeny a patří k tamější křesťanské komunitě.

Cosar tak nakonec v domovině svých předků založil bojovou organizaci a využil svůj vojenský výcvik k tomu, aby její členy učil, jak mají zacházet se zbraněmi nebo zřizovat kontrolní stanoviště. Nakonec tak velel více než pěti stovkám bojovníků.

Jenže po návratu do Švýcarska přišla studená sprcha - Cosar skončil v poutech. A nyní tak sedí na lavici obžalovaných a zodpovídá se vojenskému soudu.

Související obsah

To, že bojoval proti islamistům, nicméně nijak neskrývá, naopak. Dokonce se nechal slyšet, že by si spíš zasloužil metál, protože "chránil syrskou křesťanskou menšinu před jistou smrtí."

Cosarovi hrozí až tři roky za mřížemi, verdikt by mohl padnout už v pátek.

pez, TN.cz

K tématu Boj

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz