Zvířata

Vědci objevili největší včelu na světě. Měří téměř čtyři centimetry!

Vědci objevili největší včelu na světě. Měří téměř čtyři centimetry!
Zdroj: Profimedia

Pokud patříte mezi ty, kteří mají panický strach z hmyzu, tohle vás nepotěší. Tým amerických a australských vědců totiž objevil na jednom z indonéských ostrovů děsivou včelu. Délka jejího těla je asi čtyři centimetry a považuje se za největší druh včely na světě.

Za vyhynulou považovali vědci včelu, kterou objevili na indonéských ostrovech v Severních Molukách. Od roku 1981 ji totiž nikdo neviděl.

Zdroj: Profimedia

Tento ohromný hmyz je dosud největší známou včelou na světě. Měří zhruba 38 milimetrů a je asi čtyřikrát větší než běžná včela, kterou známe z Česka

"Bylo naprosto úchvatné spatřit tohoto létajícího buldoka hmyzí říše. Dosud jsme si totiž nebyli jisti, zda ještě žije," řekl britskému listu The Guardian fotograf Clay Bolt.

Včelu poprvé objevil britský přírodovědec Alfred Russel Wallace na tropickém ostrově Bacan v Indonésii v roce 1858. Od té doby ji další desítky let nikdo neviděl.

Související obsah

Až v roce 1981 ji opět spatřil americký Adam Messer. Ten zjistil, že tyto včely si staví hnízda v opuštěných termitištích. Pozoroval jak svými obrovskými kusadly sbírají pryskyřici ze stromů, a tak zpevňují chodby a tunely svých úlů.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz