Mobilní data

Češi platí jako mourovatí. Za data dají i dvojnásobek průměru EU!

Češi platí jako mourovatí. Za data dají i dvojnásobek průměru EU!
Zdroj: Profimedia

Mobilní data v Česku jsou drahá, dokonce jedny z nejdražších v Evropě. Potvrdila to studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Stejně špatně jako Češi jsou na tom s mobilními daty jen obyvatelé Kypru. Vůči tomu, co je běžné v jiných evropských zemích, platí Češi za srovnatelné tarify i dvojnásobek.

Kritici drahých mobilních dat v Česku dostali další trumf. Že jsou mobilní data v nabídce českých operátorů neúměrně drahá, potvrdila i studie OECD porovnávající ceny tarifů v roce 2018. Navíc, zatímco v evropských zemích byl v uplynulém roce zaznamenaný výrazný pokles cen, žádný takový trend OECD u českých operátorů nezpozorovala.

U mobilních operátorů napříč evropskými státy sledovala OECD 13 různých ekvivalentních nabídek tarifů zahrnujících buď jen data, nebo data, provolané minuty a odeslané SMS zprávy. Podle srovnání výsledků pak hodnotila, jestli jsou dané tarify levné, relativně levné, relativně drahé nebo drahé.

Česko nemá jediný tarif, který OECD označila za levný, jen u dva tarify, s daty do 256 MB a do 512 MB, OECD označila za relativně levné. Mezi zbývajícími nabídkami jich sedm označila za drahé.

Rájem pro mobilní data jsou Itálie (až na jednu nabídku všechny označeny OECD za levné), Polsko, Rakousko, Francie, Velká Británie, Lucembursko a Finsko. Česko společně s Kyprem byly jedinými dvěma zeměmi, které OECD označila za drahé.

Na první pohled vůbec nejhůře ze všech porovnávaných nabídek dopadla ta, kde operátor nabízí 2 GB dat, 100 hovorů a 140 SMS zpráv. Zatímco při převedení na eura a zohlednění parity kupní síly Italové za takový tarif platí 7 euro (180 korun), Češi za něj dají 44 euro (1100 Kč)! Průměr EU je 20 euro (513 Kč). Nutno dodat, že pro srovnání použila OECD tarif operátora Vodafone s 5 GB dat, protože ekvivalentní 2GB čeští operátoři v nabídce nemají. Ale průměr takového tarifu je v zemích EU 25 euro.

 

Související obsah

"Ve srovnání se všemi 28 zeměmi EU, jsou ceny za mobilní data a telefonování v České republice ve všech sledovaných oblastech mnohem vyšší, než je průměr EU. Nenašli jsme žádnou nabídku, která by byla levnější než evropský průměr," upozornila OECD, která při posuzování tarifů koukala do ceníků všech tří českých operátorů, tedy T-Mobilu, Vodafonu a O2.

Diskuzi o mobilních datech vyvolal výrok ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové, která řekla, že data jsou v Česku drahá, protože lidé využívají místo nich různé volné wi-fi sítě. Nováková následně vysvětlovala, že její výrok byl médii vytržený z kontextu.

Zdroj: TV Nova

Svoje plány na snížení cen dat představili Piráti i premiér Andrej Babiš. Počítají s větším konkurenčním bojem, vyvolaným například tím, že se sníží pokuty za předčasné vypovězení smlouvy ze strany zákazníka, nebo se zkrátí doba potřebná na přenos čísla.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Mobilní data

Důležité Události

Krátká zpráva

Královna Alžběta už zase pracuje

Britská královna Alžběta II. se vrátila ke svým povinnostem. Virtuálně přijala na audienci dva velvyslance. Přes internet hovořila s Gunnem Kimem z Koreje a Markusem Leitnerem ze Švýcarska. Královna by se měla 1. listopadu zúčastnit recepce o změně klimatu. Závěrečné rozhodnutí k její účasti by mělo přijít do víkendu, napsal deník Daily Mirror.

Píše se na Deník.cz