Domácí

Myšitida nebo smskový krk: Tyto cviky pomáhají při bolestech

Myšitida, smskový krk, tabletové rameno nebo gameboyová záda - možná to zní podivně, ale řeč je o nejčastějších nemocech současné doby. S digitální érou totiž přišly i digitální nemoci a ohroženi jsou prakticky všichni, co používají mobily, tablety a počítače. Jak se před novodobými nemocemi chránit?

Bez moderních technologií se dnes sice neobejdeme, trávíme s nimi ale příliš mnoho času. Podepsat se to může na našem zdraví - většinu času totiž naše tělo trápíme v nepřirozené poloze a čím déle v ní zůstáváme, tím trpí více.

S novodobými technologiemi tak přichází i novodobé, tzv. digitální, nemoci. Patří mezi civilizační choroby, které jsou důsledkem špatného životního stylu. A přestože jsou jejich názvy mnohdy dosti komické, trápí čím dál víc lidí. Tohle jsou ty nejčastější z nich.

Myšitida
Syndrom počítačové myši, tzv. myšitida, vzniká při častém a špatném používání počítačové myši. Běžný uživatel při práci s myší "najezdí" zhruba půl kilometru denně, takže dává svým rukám, zápěstím a předloktím pořádně zabrat.

Při onemocnění jsou postiženy svaly a vazivové segmenty na zápětí a předloktí. Jaká je prevence? „Základem je dobrá ergonomie počítačové myši, aby ji bylo optimálně možné držet. Poté je důležité, aby volně položená ruka dlaní k podložce překrývala myš, která zapadne do jakoby vytvořené obrácené mističky. Prsty by neměly být pokrčené, ale naopak volně natažené. Zápěstí a předloktí horní končetiny musí být opřeny o pevnou oporu. Dodrženy by měly být i všechny zásady správného sedu u počítače,“ říká primářka Infinity Clinic Michaela Tomanová.

Související obsah

Podobný postup platí i pro používání touchpadu, při kterém jsou zatěžovány téměř stejné svaly a vazivové tkáně. Zátěž je možná ještě větší než při používání myši.

Blackberry palec
Blackberry palec je pojmenovaný podle prvního mobilu s velkou klávesnicí. Nejen při psaní zpráv, ale také při hraní her, surfování na internetu nebo psaní e-mailu používáme hlavně naše palce. A pokud takto palce dlouhodobě přetěžujeme, může docházet k bolest kloubů.

„Nejde jen o přetěžování kloubů palců, ale také o nepřirozenou polohu, do které palce při práci na telefonu stavíme. Může docházet k bolestem především v oblasti základního kloubu palce a následně mohou vznikat i bolesti svalů a vazivových tkání, které se šíří z rukou, až do zapěstí a předloktí,“ tvrdí Tomanová.

Smskový krk
Syndrom smskového krku postihuje uživatele chytrých telefonů a podle odborníků se šíří rychlostí epidemie. Podle studie amerického lékaře stráví průměrný člověk ohnutý nad telefonem v nepřirozené poloze dvě až čtyři hodiny denně. To s sebou přináší problémy pohybového aparátu v podobě špatného držení těla či bolestí krční páteře.

"Lidé s telefony pracují mnohdy i dlouhou dobu bez přestávek vsedě, ve stoje někdy už i při chůzi. Postupně se tak načítá doba strávena ve špatném, nefyziologickém postavení těla a tím se zvětšuje jeho nerovnováha a přetížení," tvrdí primářka Tomanová.

Související obsah

Ze statistik vyplývá, že se nejčastěji jedná o studenty středních škol. Základní prevencí je samozřejmě omezit užívání chytrých telefonů. „Důležité je při práci ve strnulé pozici využívat dynamické změny této pozice a úlevové polohy, při kterých se svaly protáhnou a zrelaxují. Také se snažte mít hlavu v menším předklonu a nedívat se na telefon dolů, ale co nejvíce před sebe“ radí Tomanová. A pro vyvážení pohybového aparátu je rovněž důležité se pravidelně hýbat - nejlépe pár desítek minut každý den.

Syndrom karpálního tunelu
Syndromem karpálního tunelu jsou ohroženi především lidé, kteří často pracují s počítačovou myší nebo vykonávají stereotypní práci, při které drží nějaké předměty. Mezi příznaky patří bolest v zápěstí doprovázená brněním a ztuhlostí. Prevencí je především nepřetěžování zápěstí a svalů v oblasti ruky stereotypními pohyby. Vhodné je také nenechávat ruce dlouho v jedné poloze.

Pokud se tomu člověk vyhnout nemůže, měl by si alespoň dělat pravidelné pauzy a procvičovat zápěstí, aby se uvolnilo, včetně protřepání prstů a celé horní končetiny. Dodržovat by se také mělo správné sezení u počítače.

Jana Schillerová, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz