Rvačka

Policie o bitkách dětí: Rodičům hrozí, že budou muset platit škody

Bitky dětských gangů zaměstnávaly v uplynulých dnech pražské policisty. Ti se už dlouho snaží na děti působit v rámci preventivních programů, které je mají varovat, aby se nestaly obětí ani pachatelem trestných činů. Podobné programy mají policisté připravené i pro rodiče, narážejí ale na jejich nezájem.

Pokud se dítě zapojí do podobné rvačky, zodpovědné za své jednání je samo. Rodič by byl zodpovědný jen v případě, že by dítě naváděl nebo mu v tom pomáhal. Ale i tak může mít z rvačky ratolesti problémy i rodič.

"Rodiče si musí uvědomit, že jsou zodpovědní za případnou náhradu škody," varoval preventista pražské policie Ondřej Penc.

On a jeho kolegové, kteří mají u pražských policistů na starosti prevenci, chodí do škol s preventivními programy. "Snažíme se dětem všech věkových kategorií vysvětlit, jak se nestat obětí ani pachatelem protiprávního jednání. Tyto programy máme připravené i pro rodiče, ale bohužel narážíme na problém, že oni naprosto nemají zájem," upozornil Penc.

Pražští policisté se zatím rvačkami dětí nemuseli více zabývat a všechny případy řešili individuálně. Pokud by případů přibylo, řešili by to ještě intenzivnější spoluprací s městskými částmi, magistrátem i organizacemi, které organizují dětem volnočasové aktivity.

Související obsah

"Inspiraci bychom hledali i u kolegů z jiných krajů, nebráníme se ani nápadům ze zahraničí. Zřejmě bychom se obrátili na kolegy z jiných států," dodal Penc.

Policisté ve středu hlídkovali v místech, kde podle informací ze sociálních sítí hrozilo, že by mohlo dojít k další potyčce. Té nahlášené na úterý se jim včasným zásahem zřejmě podařilo zabránit. V místech, kde k rvačce mělo dojít, skutečně objevili velkou skupinu mladých lidí. Několik si jich vzali na služebnu, aby tam podali vysvětlení. K bitce ale nedošlo.

vbo, TN.cz

K tématu Rvačka

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz