Počasí

Začalo meteorologické jaro! Jaké bude? Odbornice odpověděla

Začalo meteorologické jaro! Jaké bude? Odbornice odpověděla
Zdroj: Profimedia

Meteorologické jaro je tady! Přineslo s sebou ochlazení, o víkendu by ve vyšších polohách mohlo dokonce sněžit. Kdy se znovu oteplí? A jaké bude jaro? Na to odpověděla odbornice na počasí Dagmar Honsová.

Zatímco astronomické jaro začíná letos 20. března, to meteorologické odstartovalo se začátkem měsíce. Spolu s ním do Česka dorazila studená fronta, která přinesla prudké ochlazení. O víkendu by podle předpovědi mohlo dokonce sněžit.

V příštím týdnu teploty stoupnou, takové teplo jako na konci února, se ale v březnu do Česka nejspíš nevrátí. "Bude proměnlivo, převládat bude velká oblačnost a vypadá to, že první polovina března bude na srážky bohatá. Na příjemné a teplé dny si tak budeme muset ještě chvíli počkat," uvedla Honsová.

Zároveň ale meteorologové nepočítají ani s příliš velkými mrazy. "Celodenní mrazy v nejbližších 16 dnech neočekáváme. V ranních minimech mrazy ještě vyloučené rozhodně nejsou," doplnila meteoroložka na chatu se čtenáři TN.cz.

Celý chat najdete zde:

 

V druhé polovině března podle Honsové nelze vyloučit velké výkyvy teplot. Stejně jako loni by mohla ještě na konci měsíce naplno udeřit zima, která přinese mrazy i přes den a sněžení. Oblačnosti a srážek má ale v tomto období spíše ubývat.

Proměnlivé počasí se může objevit také v dubnu, jak napovídá jeho druhý název - apríl. "Má to své fyzikální opodstatnění. Zaprvé dochází k vyrovnávání teploty oceánu a pevniny, což podporuje nestabilitu přechodů vzduchových hmot, a zadruhé mají často jednotlivé vrstvy atmosféry rozdílnou teplotu, a často se tak vytváří kupovitá oblačnost," dodala Honsová.

Související obsah

A odbornice na počasí přidala ještě předpoklad na léto. "Jaké bude léto, zatím naznačují pouze sezonní předpovědi a dávají do Evropy střední nadprůměrně teplé léto, ale tyto nástřely, musíme brát s rezervou," říká meteoroložka.

Brzký příchod jara kromě lyžařů, kteří si zimních radovánek příliš dlouho neužili, trápí také zemědělce. V teplém počasí se množí škůdci a plíseň, zrychluje se také vegetační růst. Pokud by pak třeba na konci března udeřily mrazy, vyrašené pupeny by zničily.

Předpověď počasí na víkend:

epa, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz