Domácí

"Chceme přísné tresty za Marečka (†3)!" Mámy v Česku vyrazí do ulic

"Chceme přísné tresty za Marečka (†3)!" Mámy v Česku vyrazí do ulic
Zdroj: TN.cz/ facebook

Případ utýraného chlapečka v Lounech otřásl republikou. Petice za zpřísnění trestů za násilí na dětech má tisíce podpisů. Desítky lidí na památku utýraného chlapečka zapalovaly svíčky, k domu, ve kterém Mareček bydlel, nosili květiny a plyšové hračky. Čechy zasáhla smrt tříletého dítěte natolik, že se organizují i pochody na uctění Marečkovy památky a proti násilí na dětech.

Nedávná smrt tříletého Marečka z Loun vyvolala obrovské emoce a reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Chlapeček zemřel za tragických okolností 16. února. Veřejnost z jeho smrti obviňuje přítele matky, který měl chlapečka dlouhodobě bít. Lidi případ zasáhl natolik, že se po celé republice organizují pochody na uctění chlapečkovy památky.

Kde všude lidé vyrazí do ulic?

Lounský pochod proti týrání dětí se plánuje na 30. března. Ve 14 hodin odpoledne bude zahájení na Mírovém náměstí, kde se na úvod bude hovořit o problematice týraných dětí.

Pochod vyjde směrem k Husově ulici, kde se před domem Marečka uctí památka zesnulého chlapce minutou ticha. 
V pátek 1. března od 17:30 bude v lounském Kostele svatého Mikuláše za Marečka vedena mše.

Pochod Za utýraného Marečka se plánuje dokonce v hlavním městě. Prahou 30. března ve 14 hodin vyrazí lidé od pražského Hlavního nádraží a pochod bude pokračovat přes Václavské náměstí a Staroměstské náměstí. Účast organizátorům přislíbil i bývalý bulvární novinář a starosta Řeporyjí Pavel Novotný. V Ostravě plánují ve stejné datum a čas vyrazit z Masarykova náměstí k Foru Nová Karolína.

Pochod za týraného chlapečka se chystá na 30. března také v Českých Budějovicích. "Pojďme ukázat, že nám osudy dětí nejsou lhostejné," vyzývá jedna z organizátorek Ivana Dvořáková. Sraz je ve dvě hodiny odpoledne před vlakovým nádražím v Českých Budějovicích, půjde se přes Lannovu třídu na náměstí Přemysla Otakara II.

Související obsah

Organizátoři chtějí, aby pochod byl nejen připomínkou otřesného lounského případu a uctěním Marečkovy památky, ale chtějí také otevřít diskuzi o zpřísnění trestů za týrání dětí a domácí násilí.

"Odhadnout, kolik se pochodů zúčastní lidí, v tuto chvíli nelze, zájem obyvatel i různých institucí stoupá každým dnem," sdělila redakci Dvořáková.

Petici za řádné vyšetření okolností smrti Marečka z Loun a za významné zvýšení trestů pro pachatele trestných činů spáchaných na dětech může podepsat kdokoliv, cizinci, mladiství i děti, pokud se umí podepsat. "Chceme, aby se už nikdy neopakovalo to, co se stalo Marečkovi,“ požaduje petice.

Související obsah

"Petice není příliš silný právní nástroj a je spíše nástrojem politickým. Podpisem petice můžete vyjádřit to, že byste si přáli, aby byla Marečkova smrt nejen řádně vyšetřena, ale také řádně potrestána a zároveň tím vyjadřujete svůj názor k tomu, že byste chtěli, aby se politici zabývali možností navýšit tresty pro pachatele závažných trestných činů, které jsou spáchány na bezbranných dětech," říká iniciátorka Petra Čermáková.

Upozorňuje zároveň, že petici nelze podepsat elektronicky, ale pouze ručně. Zaslat petici elektronicky však jde. Arch lze vytisknout a podílet se na sbírání podpisů i v jiných městech. Sběr podpisů bude ukončen 31. března.

Petice během pár dnů rozšířila do celé České republiky, dobrovolníci sbírají podpisy kromě Lounů také v Praze, Znojmě, Mostu, Ústí nad Labem a na mnoha dalších místech. Organizátoři doufají, že by se mohlo sejít více než deset tisíc podpisů, petici následně plánují odeslat příslušným úřadům Parlamentu ČR.

Téměř osmnáct tisíc lidí připojilo svůj podpis také k petici požadující nejvyšší možný trest pro chlapcovu matku a jejího partnera, které společnost obviňuje z podivné smrti dítěte. Svůj podpis narozdíl od přechozí petice můžete připojit i elektronicky.

Související obsah

"Mareček neměl sebemenší šanci se bránit, neuměl ani říct, že mu někdo ubližuje," vyzývá Čermáková. "Zemřel rukou někoho, kdo mu měl poskytnout klidný a milující domov."
Podle informací TV Nova bylo tělo utýraného chlapečka zpopelněno. Pohřeb zatím údajně neproběhl.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova o případu v Lounech:

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz