Domácí

Nejzdravější národy světa, Češi si od posledně polepšili

Agentura Bloomberg vydala po dvou letech žebříček nejzdravějších zemí světa. A Česká republika si proti poslednímu průzkumu mírně polepšila, aktuálně je na 29. místě. Nejzdravějším národem světa jsou Španělé.

Průzkum sledoval několik kategorií, například šlo o počet kuřáků, počet lidí s nadváhou, ale také údaje o sportovním vyžití obyvatel a kvalitě stravy.

Česká republika se umístila na 29 místě. Což je nejlepší umístění ze zemí bývalého východního bloku. Polsko se umístilo na 40. příčce, Slovensko 45. a Maďarsko až 48.

Zejména kvalita stravování se podle odborníků v ČR výrazně zlepšuje. Dopřáváme si více zeleniny i ryb, ubrali jsme dokonce i ve spotřebě alkoholu. Klesla také spotřeba masa. Zatímco v roce Sametové revoluce byla spotřeba masa v Česku 97 kilogramů na osobu ročně, dnes klesla na zhruba 75. Naopak sladkostí si dopřáváme čím dál tím víc.

Související obsah

Vztah Čechů ke sportu je čím dál tím pozitivnější, sportovní aktivitě se věnuje každý třetí Čech. Nejoblíbenějším je fotbal a tenis. Častěji sportují muži než ženy. Nejaktivnější jsou ve sportu mladí lidé ve věku 15 až 24 let. Pravidelně jich sportuje 68 %. S přibývajícím věkem ale zapojení do sportovních aktivit klesá.

Index nejzdravějších zemí světa sleduje 169 zemí světa mezi pěti nejzdravějšími zeměmi se umístila hned za prvním Španělskem, Itálie, Island, Japonsko a Švýcarsko.
 

Anežka Vrbicová / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz