Vyhledávač

Google připomněl Bedřicha Smetanu. Světu hraje Mou vlast

Google připomněl Bedřicha Smetanu. Světu hraje Mou vlast
Zdroj: Google

Vyhledávač Google dnes připomíná 195. Výročí narození českého skladatele Bedřicha Smetany. Animace Google Doodle přehrává krátké video se skladbou Má vlast. Google ji kromě České republiky nasadil v Japonsku, kde je česká klasická hudba velmi populární, a také na Slovensku, v Řecku, Estonsku, Litvě a Srbsku. Animaci stvořil Američan Nate Swinehart, jehož rodina pochází z Československa.

Doodle jsou krátké animované spoty na úvodní stránce světového vyhledávače Google. Tvoří je tzv. doodleři, česky si říkají čmáralové, uvádí Google na svém blogu. Skladbu si ve vyhledávači můžete pustit zde.

Pro firmu Google je to historicky první český hudební animovaný Doodle. Swinehart se při tvorbě inspiroval druhou symfonickou básní Vltava z nejznámějšího Smetanova díla Má vlast, kterou český skladatel dopisoval již zcela hluchý.

„Nejvíc mě inspirovalo, jak Vltavu popsal sám Smetana. Naprosto dokonale zachytil příběh cesty po proudu řeky a toho, co při této cestě vidíte, než řeka doteče do Prahy,“ uvedl Swinehart. Autor se narodil v Ohiu, ale rodina má kořeny v Československu. Už před několika lety vyrobil Doodle připomínající výročí první zmínky o Járovi Cimrmanovi.

 

Související obsah

Bedřich Smetana se narodil 2. března 1824 v Litomyšli. Mou vlast komponoval od roku 1874 do roku 1879 v době, kdy přišel i o zbytky sluchu. První skladbou cyklu je Vyšehrad, následují Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník.
 

tbc, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz