Zimní speciál

Tohle jinde nemají! V Pardubicích vymysleli koňské pólo na ledu

Koňské pólo hrané na umělém kluzišti mělo v sobotu světovou premiéru v Pardubicích, a to přímo na dostihovém závodišti. Sport se hraje hlavně v Anglii, a to zejména na travnatém povrchu. Aby byla dráha perfektní a neklouzala, na led museli organizátoři navézt osmnáct tahačů sněhu.

Pokud záběry ze sobotního klání v Pardubicích někdy uvidí uznávaný hráč póla, britský princ Harry, asi se bude divit, kam se jeho milovaný sport posunul. Koně pod sebou měly umělý led a tři sta kubíků sněhu, který do Polabské nížiny přicestoval z Vysočiny.

"Už jsme naváželi od středy, kdy bylo šestnáct stupňů nad nulou. S jarem jsme v únoru nepočítali," přiznal ředitel Dostihového spolku Martin Korba.

Pruhovaný dres rozhodčího ladil s jeho koněm a pak Češi, Slováci a Maďaři předvedli, že si nic nedarují. "Někdo tomu říká ragby na koních," prozradila jedna z jezdkyň Jitka Šláchová-Fuksová.

Koně měli chrániče nohou, protože hrozí, že by si poranili šlachy. Ocas měli svázaný, a to proto, aby se do něj nezamotala pálka.

Související obsah

"Máme koně obutý, mají vnější šrouby na straně podkov," prozradil jeden z jezdců Marek Polan. Aby se slovenští koně nepřehřívali, jezdci je precizně oholili.

Vyhrává ten tým, který dá za půl hodiny čisté hry nejvíc branek. Pálka je z bambusu a její výška se mění s výškou koně. Drží se jen v pravé ruce a kdo je levák, musí se rychle přeučit.

Velká Pardubická je nejtěžším překážkovým dostihem a po sobotním klání je zřejmé, že závodiště hostilo i nejextrémnější pólo na světě. Bylo šest stupňů nad nulou a sníh pod kopyty rychle tál.
 

vbo, Petr Brzek, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz