Alergie

Nachlazení si mnoho lidí plete s alergií! Takhle je rozeznáte!

Oteplení v posledních dnech připomíná, že se kvapem blíží jaro - a s ním i pylová sezóna. Už nyní začíná mnoho lidí trápit rýma nebo kýchání. Kvůli podobným příznakům a období nemocí si však alergii lidé často pletou s nachlazením. Jak tedy poznat rozdíl a jak se bránit?

Kolegové v práci otevřeli okno a vy jste okamžitě začali kýchat? Alergeny ve vzduchu se totiž ve vzduchu vyskytují i v zimě. Už v průběhu ledna může potrápit naše nosy olše, v únoru pak líska, od března ale dalších alergenů přibývá. Mezi nimi jsou například jedny z těch nejagresivnějších - bříza a topol.


Ovšem počátek období alergií se kříží s koncem období chřipek a nachlazení. A mnoho lidí proto ani netuší, že by jejich zdravotní problémy mohly souviset s alergií - a přisuzují je proto spíš nachlazení. Zbytečně si tak ničí organismus léky na nachlazení, které ale stejně nezaberou.


Jak tedy bezpečně rozeznat alergii od nachlazení? "Poznáte to podle barvy sliznice - nachlazení je červená barva, alergie má stávající bledou barvu," vysvětlila imunoložka a alergoložka Olga Poláčková. Dalším signálem, že jde o alergii, pak může být tělesná teplota. Ta totiž doprovází zpravidla jen nachlazení a další onemocnění typu chřipky či angíny.


Jaký alergen vás nyní může potrápit? Ověřte si to v pylovém kalendáři!

 
A jak se proti alergiím bránit?


Ideální je samozřejmě se co nejvíc vyhnout kontaktu s alergenem v období květu. Jak upozornila alergoložka, třeba vegetační období každé trávy je zhruba tři týdny, a v tomto krizovém období proto alergikům radí najít si nějaké činnosti v budovách - ať už jde o vnitřní aquaparky nebo třeba kina.


Portál Českého hydrometeorologického ústavu také doporučuje omezit fyzickou námahu (zejména u dětí), častěji se sprchovat a mýt si vlasy, vyplachovat nos fyziologickým roztokem, pravidelně měnit pylové filtry v autě a nejezdit s otevřenými okny nebo nekouřit.


Pozor by si měli dát také lidé, kteří jsou alergičtí na některé potraviny. Určité alergeny totiž mohou způsobit takzvanou zkříženou reakci - například jablko a bříza. V překladu to znamená, že pokud je někdo například jen lehce alergický na břízu, nemusí mít žádné velké příznaky, ale větší alergickou reakci mu způsobí až manipulace s jablkem nebo jeho požití.

Související obsah


Co se léků týče, musí se brát pravidelně a technicky správně (zejména co se sprejů týká). "Rodiče to často nechávají na dětech, protože na ně nemají dost času," vysvětlila hlavní problém lékařka. Aplikace pak ale bývá často špatná a rodiče se diví, že léky nezabírají.


"Dalším řešením může být pylová vakcína, tam je to ale běh na dlouhou trať. Trvá pět let pravidelného podávání než má výraznější efekt," upozornila Poláčková s tím, že při této volbě je stěžejní trpělivost pacienta.
 

nor, lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz