Jízdné

Stát vyplatí dopravcům miliardy! Kontroly odhalily chyby u slev

Stát vyplatí dopravcům miliardy! Kontroly odhalily chyby u slev
Zdroj: Profimedia

Stát za první čtyři měsíce fungování slev na jízdném vyplatil dopravcům dvě miliardy korun. Nejvíce peněz putovalo Českým dráhám, následuje Arriva a RegioJet. Kontroloři objevili asi 15 závad.

Slevy na jízdném ve výši 75 procent platí od září pro žáky a studenty ve věku 6 až 26 let a také pro seniory nad 65 let. Náklady na jízdné ale dopravcům musí doplácet stát, za čtyři měsíce činily náhrady dvě miliardy korun. Ročně tak stát investuje šest miliard korun.

"Největší objem faktur zaslaly České dráhy ve výši 846 milionů korun, RegioJet fakturoval 105 milionů korun, Arriva celkem 182 milionů korun, Student Agency dohromady 56 milionů korun a Leo Express s.r.o. 28 milionů korun," informovalo ministerstvo dopravy.

Zavedení slev přitom k rapidnímu zvýšení počtu cestujících nevedlo. Meziročně vzrostl zájem zhruba o čtyři procenta, dopravci museli posílit například spoje na Moravu a na jih Čech. Zhruba 40 procent zákazníků Českých drah využívá slevy na jízdném.

 

Revizoři provedli přibližně 500 namátkových kontrol, při kterých zjišťovali, zda dopravci poskytují slevu pouze studentům nebo seniorům, kterých se to týká. Odborníci objevili 15 závad, nejčastěji kupující nepředložil žádný doklad.

"Dále se kontroluje, zda nejsou vydány jízdenky pro fiktivní cestující, kdy například v autobusech by mohl řidič navolit slevové jízdenky, na které nikdo nejede," doplnilo ministerstvo dopravy, které teď upozorní dopravce na některé nedostatky.

Slevu na jízdném se pokusila obejít také reportérka TV Nova. Podívejte se na reportáž:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz