Klíšťová encefalitida

Janu kouslo klíště a skončila na vozíku! Nemocných v ČR přibývá

Janu kouslo klíště a skončila na vozíku! Nemocných v ČR přibývá

Počet nakažených klíšťovou encefalitidou v posledních letech v Česku rost. Mezi lety 2015 a 2018 je jich o 100 procent více. Proti nemoci je přitom očkovaná jenom čtvrtina Čechů. Aktuální čísla vydal Státní zdravotní ústav.

Se začínající sezónou klíšťat varuje pražská Nemocnice Na Bulovce před rostoucím počtem Čechů nakažených nebezpečnou encefalitidou. "Klíšťata jsou aktivní, jakmile průměrná teplota stoupne nad pět stupňů Celsia a skončí přízemní mrazy,“ řekla primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze Hana Roháčová.


Za poslední roky počet nakažených Čechů vzrostl ze 351 v roce 2015 na loňských 712. Nejvyšší meziroční nárůst nakažených hlásí lékaři zejména v Jihomoravském a Olomouckém kraji.


Čechů, kteří se proti encefalitidě nechají očkovat, je ale málo. Proočkovanost dosahuje pouze 25 procent. V okolních státech je to však o poznání lepší. Tuto formu prevence volí 85 procent Rakušanů a 43 procent Němců.

Zdroj:


Nízký zájem o očkování je podle lékařů z Bulovky způsobený i mylnými informacemi. Lidé jsou prý přesvědčeni, že se České republiky encefalitida netýká, protože se nenachází v rizikové oblasti. Opak je však pravdou.


"Klíšťata mají v oblibě vlhké prostředí smíšených lesů, trav a podobně. Mohou se však vyskytovat také na okrajích měst nebo i v městské zástavbě, obecně tam, kde jsou parky a zeleň,“ vysvětlila Roháčová.


Nemocnice zveřejnila i příběh paní Jany, třicetileté ženy, která kvůli kousnutí klíštětem skončila na vozíku. Onemocněla totiž meningoencefalitidou, což je zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan.

Související obsah


Paní Jana skončila v roce 2017 v nemocnici, v nejhorším období nemohla pohybovat rukama ani nohama. Doktoři ji museli napojit plíce na přístroje a měla problémy i s polykáním a poruchami vědomí.


Jana se nakonec z nemoci vyléčila a po rehabilitaci se jí pohyblivost končetin výrazně zlepšila, přesto ale i po roce a půl musí jezdit na invalidním vozíku.


Klíšťová encefalitida probíhá v několika fázích. Nejprve připomíná chřipku, po několika dnech nastoupí silné bolesti hlavy, světloplachost, závratě, horečka, třes a zvracení. Může skončit i smrtí a nelze ji léčit antibiotiky. Hrozí obrna končetin, postižení nervů či porucha sluchu. Nejvhodnější ochranou je očkování.

Nemocnice Na Bulovce také zveřejnila nejčastější mýty o klíšťové encefalitidě:Na zahradě u domu mi žádné nebezpečí od klíšťat nehrozí


Klíšťata se běžně vyskytují i v městské zástavbě. Objevit se tak mohou i na zahradách domů, hlavně tam, kde je vyšší tráva nebo nahromaděné listí.


Vždy, když jdu do lesa, vezmu si vitamín B, ten mě před klíšťaty ochrání


Vliv vitamínu B jako prevence nebyl lékařsky nikdy prokázaný, nelze se na něj tedy spoléhat.


Jsem v dobré kondici a nebývám nemocný. Klíšťová encefalitida by u mě proběhla bez následků


Nemoc může postihnou všechny bez ohledu na věk a může mít trvalé následky. U lidí starších 55 let mívá onemocnění závažnější průběh.


Očkování není potřeba – pokud se nakazím klíšťovou encefalitidou, léčba je snadná


Neexistuje specifická antivirová léčba a antibiotika lze použít pouze na bakteriální infekce. Asi u 30 až 60 procent případů mohou mít dlouhodobé nebo trvalé následky. I po vyléčení mohou lidé trpět bolestmi hlavy a nepohyblivostí rukou či nohou.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz