Domácí

Boj s meningokokem, ministerstvo chce plošné očkování zdarma

Očkování proti meningokoku bude pro děti možná plně hrazené ze zdravotního pojištění. Ministerstvo zdravotnictví totiž zvažuje plošné očkování, které by bylo v obdobném režimu jako například očkování proti pneumokoku. Tedy dobrovolné, ale zdarma. Právě děti a mladí lidé jsou touto infekcí nejvíce ohroženi.

Horečka, zvracení, malátnost, bolest hlavy či kloubů. Přesně takto se projevuje meningitida. Lékaři údajně nemoc nejdříve nedokážou odhalit, projevuje se stejně jako třeba viróza, pak ale rychle útočí. Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o plně hrazeném očkování proti nemoci.

"Očkování proti čtyřkombinacím, to znamená očkování proti meningokoku typu A, C, W a Y a toto očkování bychom aplikovali v prvním měsíci po dovršení prvního roku věku, pak by tam byla ještě záchytná dávka ve 14 letech," vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Podle ministerstva zdravotnictví onemocní touto zákeřnou infekcí asi 50 až 60 lidí ročně. Například v roce 2017 jich bylo 68 a deset jich dokonce zemřelo.

Související obsah

"Ti, co přežijí, tak jsou nejrůzněji poškozeni. Třeba přijdou o končetiny, mají různá neurologická postižení, mohou být doživotně v bezvědomí. Ta bakterie je velice agresivní a ten mozek opravdu ničí obrovsky," sdělil lékař Cyril Mucha.

Dnes vyjdou rodiče obě vakcíny zhruba na 8 tisíc korun. Pokud se s pojišťovnami ministerstvo dohodne, novinka začne platit příští rok.

Lékaři už delší dobu upozorňují na to, že v Česku klesá proočkovanost. Ve Spojených státech teď aktuálně řeší kauzu mladíka, který musel čekat až do osmnácti, aby se mohl nechat naočkovat.

Související obsah

"Moje matka je proti očkování. Věří, že způsobuje autismus, poškození mozku a neprospívá zdraví a bezpečí společnosti. A to i přesto, že byl tento fakt několikrát vyvrácen vědci," sdělil Ethan Lidenberger.

O důležitosti očkování mluvil Ethan i v Kongresu. Své matce, která ho nenechala sama očkovat, se vzepřel až když dosáhl plnoletosti.
 

Lucie Linhartová / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz