Zdravotnictví

Stát chce změny ve zdravotnictví. Dotknou se praktických lékařů

Podle plánu ministerstva by nově mohli praktičtí lékaři provádět například ultrazvukové vyšetření břicha, kontrolu plic nebo test na rakovinu střev. Podle ministerstva zdravotnictví by tak do deseti let nemuseli pacienti chodit ke specialistům.

Pro lékaře by ale plánované změny znamenaly pořízení přístrojů za desítky tisíc korun. Podle lékařské komory  často nemají ani potřebné odborné znalosti. Zhoršit by se mohla i dostupnost kvalitní zdravotní péče.

Rozšířením kompetencí praktických lékařů chce ministerstvo zdravotnictví řešit třeba odchod mladých doktorů do zahraničí.

"Oni asi nechtějí dělat administrativní pracovníky, kteří vypisují pouze žádanky pro pacienty a posílají je dále do systému ke specialistům a do nemocnic. Oni se o toho pacienta chtějí starat komplexně," vysvětluje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Související obsah

Prezident lékařské komory ale upozorňuje na to, že praktičtí lékaři nikdy nemohou svými znalostmi obsáhnout odbornost lékařů, kteří se specializují na jeden konkrétní obor.

"Jestliže se někdo šest let připravuje na atestaci z kardiologie, tak samozřejmě úroveň jeho kvalifikace je úplně jiná, než u praktického lékaře, který za tři roky má zvládnout všechny obory," upozorňuje prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Související obsah

Ministerstvo, i sami praktici ale kontrují tím, že změny urychlí vyšetřování i začátek léčby. Rozšíření kompetencí praktiků prý doporučují i zahraniční zdravotnické organizace.

"My bychom velice rádi, aby praktičtí lékaři fungovali v České republice podobně, jako fungují třeba v Německu nebo Rakousku. To znamená, aby to byl ten lékař, který je nejblíže pacientovi," chválí naopak předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka.

"Kvalita české medicíny je v porovnání s penězi, které do zdravotnictví jdou, obrovská. Je mnohem na vyšší úrovni, srovnáme-li ty peníze. než třeba v Německu nebo Nizozemí," dodává Milan Kubek.

Související obsah

Pořizovací ceny přístrojů pro lékaře by měly dosáhnout desítek tisíc korun. Investice by se jim vracela postupně s jednotlivými vyšetřeními. "Při rozumném využití toho přístroje je finanční návratnost pro lékaře velmi přijatelná," říká prezident Svazu zdravotnických pojišťoven ČR Ladislav Friedrich.

Praktičtí lékaři by podle ministra zdravotnictví měli mít na pořízení potřebného vybavení asi pět až deset let.

pan, Šimon Pilek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz