Domácí

Evropské volby se rychle blíží, vznikají i nová politická hnutí

Fungují teprve několik dnů, mají pár členů, ale v evropských volbách mají velké cíle. Taková jsou nová hnutí Hlas a Evropa společně, která založili europoslanci Pavel Telička a Jaromír Štětina.

Zachovat Evropskou unii jako garant míru a zabránit dalším odchodům z Unie. S tím chce do Europarlamentu zamířit hnutí Evropa společně. "Mám tam spoustu nedodělané práce, to je hlavní důvod, jedna z těch nedodělaných prací je skutečnost, že válka na Ukrajině pokračuje," sdělil poslanec Evropského parlamentu Jaromír Štětina.

Mandát získal Štětina jako kandidát TOP 09. Ze strany ale odešel kvůli sporům s vedením strany v čele s Jiřím Pospíšilem. Pokud uspěje, chce být dál součástí frakce lidovců. Zatím jsou čtyři kandidáti a v kampani spoléhá Evropa společně především na sílu sociálních sítí. Investovat chce kolem 2,5 milionu korun. "My tady máme skutečně veliký potenciál voličů, kteří by chtěli být proevropští," doplnil Štětina.

Štaci v Evropském parlamentu si chtějí prodloužit i europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek, kteří byli v roce 2014 zvoleni za ANO. Stranu ale oba opustili. Telička před pěti lety vedl kandidátku hnutí ANO, Ježek byl dvojkou. Oba se tehdy výrazně podíleli na programu ANO pro Evropské volby. Nyní jdou ale do boje o voliče za vlastní hnutí Hlas.

Související obsah

Důvodů ke změně mají Telička a Ježek několik. Odklon ANO od volebního programu, kauzy kolem šéfa hnutí Andreje Babiše a jeho podpora Miloše Zemana. "Rozpor v podpoře kandidatury pana prezidenta Zemana na druhé funkční období, kde jsme se rozešli s hnutím ANO. Myslím, že ten současná stav nám dává za pravdu," reagoval Telička.

V případě úspěchu by Hlas zamířil zřejmě do nové frakce, kam se podle Teličky zařadí i liberálové, tedy i hnutí ANO. Za kampaň chtějí utratit okolo pěti miliónů korun.

"Můžeme hovořit o vnitřním trhu, o bezpečnosti, ta je klíčová, vnitřní, vnější bezpečnost České republiky a Unie jako takové, kybernetická bezpečnost, příležitost pro mladé lidi," vyjmenoval Telička.

"Většinou úspěšní jsou ti, co jsou celostátně známí, takže mnohem větší šance má pan Telička než pan Štětina. Musí umět nějakým tématem zmobilizovat svoje voliče, aby přišli k volbám," vysvětlil politolog Jan Kubáček.

Související obsah

Svou kandidátku brzy představí i Česká suverenita. V jejím čele by měl stát bývalý ministr a hejtman David Rath, který je nepravomocně odsouzený za korupci.

Do volebních místností zamíříme ve dnech 24. a 25. května. Křeslo v Evropském parlamentu získá 21 českých kandidátů.
 

Jaroslav Brousil/klma, tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz