ČOI

Atrakce na poutích: Polovina jich není bezpečná, ukázaly kontroly

Atrakce na poutích: Polovina jich není bezpečná, ukázaly kontroly
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Jarní pouťová sezóna se blíží. Česká obchodní inspekce (ČOI) si posvítila na bezpečnost pouťových atrakcí. Při 40 kontrolách prošli 90 atrakcí včetně lanových center. Nedostatky přitom objevili téměř v polovině případů.

"Nedostatky převážně spočívaly ve vyšším nástupu na atrakci, nedostatečných zádržných prostředcích, nerovnostech ploch, ostrých hranách v jednotkách pro pasažéry, chybějících zádržných zařízeních, jako byly pásy autíček, nezakrytých pružinách trampolíny nebo nebyla provedena periodická kontrola lanového centra," přiblížil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Ze 40 kontrolovaných provozovatelů prostředků lidové zábavy byli dva zároveň i výrobci. Nedostatky nalezli inspektoři u 40 z 90 atrakcí. Na kontroly se zaměřovali po celý rok 2018, ČOI výsledky zveřejnila tento týden.


Zjištěné závady ve všech případech okamžitě provozovatelé odstranili s výjimkou dvou lanových center v Karlovarském kraji. Ty jejich majitel uzavřel a ukončil jejich provoz.

Související obsah


Jak ukázaly dřívější případy, ne všechny pouťové atrakce jsou zcela bezpečné. V červenci 2017 se zranilo sedm lidí v Zaječí na Břeclavsku. Atrakce se naklonila a lidé naráželi do zábradlí. Jedna dívka si zlomila obě nohy, celkem čtyři návštěvníky poutě odvezli záchranáři do nemocnice.


Sedm lidí se zranilo i v roce 2009 na atrakci na břevnovské pouti v Praze. Vypadli z visuté lavice, která se ve vzduchu hýbe do stran. Krátce po neštěstí pak údajně napadli provozovatele. Více si přečtěte zde.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz