Slevy

Akční slevy? Skoro půlka obchodů nás šidí, ukázaly kontroly!

Akční slevy? Skoro půlka obchodů nás šidí, ukázaly kontroly!
Zdroj: thinkstockphotos.com/ profimedia.cz

Různé akční a mimořádné slevy v obchodech jsou každodenní realitou českých zákazníků. Jak ovšem ukazují kontroly České obchodní inspekce (ČOI) za loňský rok, řada obchodníků slevy nezvládá - skoro polovina kontrol totiž odhalila porušení zákona, což je nejhorší výsledek za poslední roky. Nejvyšší pokuty dostaly velké řetězce.

"V průběhu minulého roku ČOI uskutečnila 5 161 kontrol a porušení zákonů zjistila v 2 464 případech. Nejčastěji byl porušován zákon o ochraně spotřebitele, kdy například obchodníci nesprávně účtovali deklarovanou cenu zboží nebo neuváděli konečnou cenu výrobků," přibližuje tristní výsledky kontrol mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

A to znamená, že chybovalo 48 obchodníků ze sta. A nejčastějším prohřeškem byly bohužel čachry s cenami. "V 939 případech obchodníci nesprávně účtovali cenu zboží, kdy například cena uvedená u vystaveného zboží byla jiná než cena účtovaná u pokladny, nebo nedodrželi další zásady poctivosti prodeje výrobků," varuje Fröhlich.

Přes osm set kontrolovaných obchodníků také mátlo zákazníky mimo jiné tím, že uvedlo cenu před slevou, ale ne po ní. Případně bylo na etiketě cen hned několik, takže kupující musel hádat, která je ta správná.

Související obsah

Ve více než třech stovkách případů inspektoři nedostali při nákupu účtenku. "Česká obchodní inspekce na základě zjištěných porušení právních předpisů pravomocně uložila 2 051 pokut v celkové výši 41 742 900 korun," uzavřel Fröhlich.

Nejvyšší pokuty přitom dostaly velké obchodní řetězce - Ahold (prodejny Albert) celkem 20 v celkové výši 10 837 000 korun, Penny Market 31 pokut v součtu za 7 347 000 korun a Tesco 24 pokut za 5 877 000 korun. 

Srovnání s kontrolami v předchozích letech přitom ukazuje, že situace v obchodech se nezlepšuje, právě naopak. V roce 2017 inspektoři odhalili problém při 41 procentech kontrol, v roce 2016 a 2015 to bylo 43 procent a v roce 2014 porušili obchodníci při slevách zákon ve čtyřech případech z deseti.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz