Zahraničí

Neuvěřitelný úspěch! Kosmická loď Crew Dragon je zpět na Zemi

Neuvěřitelný úspěch! Kosmická loď Crew Dragon je zpět na Zemi
Zdroj: Twitter

Mise, při které se kosmická loď Crew Dragon poprvé podívala na oběžnou dráhu, skončila úspěchem. V pátek ráno se kosmická loď odpojila od Mezinárodní vesmírné stanice a začala se vracet zpátky na Zemi. Vše proběhlo bez problémů. Po napjatých momentech, kdy loď ztrácí spojení se Zemí při vstupu do atmosféry, se podařilo rozevřít čtyři hlavní padáky, ve 14:45 pak loď dopadla do oceánu.

Crew Dragon se od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) odpojil v pátek v 8:32 a vydal se zpět na Zemi. Brzdné manévry byly úspěšné a loď se vydala na cestu do naší atmosféry.

Vesmírné plavidlo podle plánu ve 14:45 přistálo na padácích v Atlantiku poblíž Floridy. Jde o první úspěšný test Crew Dragonu. Vstup do atmosféry je velmi náročnou fází celého letu, vše ale dopadlo na jedničku.

Američané by po tomto úspěchu mohli do vesmíru opět posílat lidskou posádku. O to se do současnosti staraly Sojuzy. Otevírá se také zcela nová doba pro komerční lety do vesmíru.

Raketa Falcon 9 vynesla kosmickou loď Crew Dragon 2. března do vesmíru, stroj se po dlouhém letu automaticky připojil k ISS. Doposud musely lodě společnosti SpaceX kosmonauti zachytávat robotickou paží.

Související obsah

Dopad lodi Crew Dragon do oceánu.

S sebou na oběžnou dráhu vynesla loď náklad, experimenty a také například figurínu Rypleová se senzory, které zjišťují, jak působí let v modulu na lidskou posádku.

Podívejte se na odpojení lodi Crew Dragon od ISS:

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz